TEB Anahtar Emeklilik Planı

TEB Anahtar Emeklilik Planı bireysel emeklilik sistemi kapsamında oluşturulmuş bir emeklilik planıdır. TEB, emeklilik günlerinize dair kurduğunuz hayâlleri gerçekleştirmenizi sağlamak için size TEB Anahtar Emeklilik Planını sunmaktadır. Bu emeklilik planı hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi herkesin emeklilik hayâli kurmaya başlamasını sağlamıştır. Özellikle aylığı çok düşük olan, sigortası olmayan ve emekliliği konusunda hiçbir plan yapamayan kişiler bile emekliliğini düşünebilmeye başlamıştır. Bankalar ve sigorta acenteleri özel emeklilik fonları oluşturmuş, herkesin ihtiyacını karşılamaya yönelik emeklilik planları sunmuşlardır. Bunlardan biri de TEB Anahtar Emeklilik Planıdır. TEB, Anahtar Emeklilik Planı adlı bir emeklilik planını bireysel emeklilik sistemi kapsamında emeklilik planları yapmak isteyen kişilere sunmuştur. Bu sayede ev hanımları, öğrenciler ve işletme sahipleri de bireysel emeklilik sisteminden faydalanabilmektedirler. Üstelik yatırılan aylık ödemenin üstüne yatırılan paranın %25’i kadar devlet katkısı da verilmektedir. Bu sayede emekli olmak kolaylaşmaktadır.

TEB Anahtar Emeklilik Planının özellikleri, diğer emeklilik planlarının özelliklerinden farklıdır. Anahtar emeklilik planında giriş aidatının tutarı, alınma zamanı ve yöntemi farklıdır. Giriş aidatının sözleşme başlangıcında alınacak tutarı vardır. Bu tutar, biresel emeklilik sözleşmesinin yürürlüğe girdiği yılın başında, belirlenen aylık brüt asgari ücretin %4,25’i kadar alınmaktadır. Girişte bu tutar peşin olarak alınır ve kalan tutar ertelenir. Ertelenen tutar emeklilik planından yararlanan kişinin sistemde kalma süresine göre hesaplanır ve sadece belirtilen koşullarda alınmaz. Ancak beş yıl tamamlanmadan plandan çıkılması gibi diğer koşullarda alınır. Giriş aidatının alınmadığı koşullar  emeklilik planında 5 yıl süreyle kalınması, ölüm, maluliyet, emeklilik nedeniyle ayrılma gibi koşullardır. Ayrıca müşteriden giriş aidatının alınmadığı durumlar da vardır. Örneğin, aktarımla gelen sözleşmelerde giriş aidatı alınmamaktadır. Ayrıca eğer TEB’de birden fazla emeklilik sözleşmeniz varsa ya da gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesi varsa söz konusu sözleşmelerden sadece ilki için giriş aidatı alınmaktadır.

TEB Anahtar Emeklilik Planından yararlanmak oldukça kolaydır. Bunun için TEB websitesine girerek BES otomatik katılım formunu doldurmanız yeterlidir. TEB sizi cep telefonunuzdan aramakta ve gerekli işlemleri yapmaktadır. Ancak bunun yerine size en yakın TEB şubesini ziyaret ederek de başvuru işlemi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın