Süt Parası Ne Zaman Nereye Yatar?

Süt parası son zamanlarda birçok kişiyi yakından ilgilendiren bir konu haline gelmiştir. Mevzuattaki yeni düzenlemeler ile anne çalışsın ya da çalışmasın eğer eşi sigortalı ise bu haktan yararlanmaktadır. Mevzuatta emzirme yardımı olarak geçen bu yardımı alabilmek için belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Öncelikle süt parası için SGK’ ya başvuru yapılması gerekmektedir. Yapılan başvuru SGK tarafından incelemeye alınır. Süt parası yardımından yararlanabilmek için anne ile baba arasında resmi nikâh olması gerekmektedir. Anne ile çocuk doğumdan sonra yaşamaları durumunda 6 ay boyunca süt yardımından yararlanabilmektedirler. Süt yardımı her doğum ile birlikte bir kereye mahsus olmak üzere SGK tarafından ödenmektedir. Peki, süt parası ne zaman nereye yatar?

Süt parası almak isteyen vatandaşlar öncelikle talep dilekçesi ile birlikte Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne giderek başvuru yapması gerekmektedir. Yapılan başvuru neticesinde SGK tarafından yapılacak inceleme neticesinde eğer ki süt parası almaya hak kazanılırsa ilgili kişiler Ziraat Bankasına giderek süt parası yardımını alabilmektedirler. Banka bunların haricinde herhangi bir belge talep etmemektedir. Bir başkası için talepte bulunulmamaktadır. Bu nedenle herkes kendisi için talepte bulunabilir.

Süt parası için istenilecek evraklar evlilik cüzdanı fotokopisi, süt parası talep formu, doğum tarihi ve bebek doğum belgesi ile sigortalıya ait 120 hizmet süresini gösterir belge gerekmektedir. Başvuru sonuçları başvuru tarihinden iki iş günü içinde belli olmaktadır. Ancak bazen kurumlardaki yoğunluktan dolayı bu süre bira uzayabiliyor.

Doğumdan sonra süt parasını almayı unutanlar 5 yıl süre içerisinde bu haklarından faydalanabilirler. Süt parası diğer bir adı ile emzirme ödeneği 2016 yılı itibari ile 122 TL olmuştur. Bu yardım parası her ayın 8 ve 14 tarihleri arasında Ziraat Bankasından TC kimlik numarası kanalı ile alınmaktadır.

Bir cevap yazın