PTT Emeklilik Kredisi

PTT emeklilik kredisi emekliler için son derece avantajlı olan emeklilik kredilerinden biridir. PTT emeklilerin hem anlaşmalı bankalar aracılığıyla düşük faizli emeklilik kredisi almalarını sağlamakta hem de emeklilerin maaşlarını çekebilmelerini sağlamaktadır.

PTT emeklilik kredisi emekliler için oldukça avantajlı bir emeklilik kredisi türüdür. PTT, emeklilerin hem emekli maaşlarını vermekte hem de emeklilere düşük faizli emeklilik kredisi vermektedir. Ayrıca PTT, anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla emeklilerin düşük faizli krediler çekebilmelerini sağlamaktadır. PTT emeklilik kredisi almak isteyen emeklilerin, diğer kredilerin çekilmesi konusunda aranan koşullar gibi belirli koşulları sağlamaları gerekmektedir. Bu koşullar arasında elbette kredi notu da vardır. Kredi notu düşük olan emeklilere emeklilik kredisi verilmemektedir. Ayrıca diğer koşul da yaş sınırlaması ile ilgilidir. 80 yaşında olan emeklilere sadece 36 ay vadeli emeklilik kredisi verilmektedir. Yani PTT emeklilik kredisi emeklilere sadece 83 yaşına kadar verilmektedir. Dolayısıyla 80 yaşında olan emekli biri 48 ay vadeli kredi alamamaktadır.

PTT emeklilik kredisi alabilmek için aranan koşullar çok zorlayıcı değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yaş sınırlaması ve kredi notu en önemli koşulları oluşturmaktadır. Kredi notunuz yüksekse ve yaşınız 83’ü aşmamışsa kredi başvurusunda bulunarak kolayca emeklilik kredisi alabilirsiniz. PTT emeklilere özel emeklilik kredileri hazırlamaktadır. Dolayısıyla emekli olanların yapmaları gereken tek şey şubeye gitmektir.

Bankaların emeklilere düşük faizli ve avantajlı emeklilik kredisi verebilmelerinin en önemli gerekçesi, emeklilerin emekli maaşlarının yatacağının garantisinin olmasıdır. Yani bir banka emekli olan kişinin emekli maaşına güvenmektedir. Dolayısıyla emekli olan kişi emeklilik kredisi almak istediğinde eğer kredi notu çok düşük değilse bankanın bu emekliye kredi verme olasılığı yüksektir. Bankalar ayırca emekliler için emekli maaşını taşıma koşuluyla fırsatlar yaratmaktadır. Emekli maaşınızı belirli bir bankaya taşımanız hâlinde banka size avantajlı emeklilik kredisi seçenekleri sunmaktadır. Ancak dediğimiz gibi ön koşul emeklilik maaşınızı o bankaya taşımanızdır. Bankalar bir anlamda sizi kafeslemek istemektedirler.

PTT emeklilik kredisi alabileceğiniz emeklilik kredileri arasında iyi bir seçenek olmakla birlikte PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla emeklilik kredisi çekmenizin mümkün olduğunu söyledik. Bunlardan ikisi Aktifbank N kolay emeklilik kredisi ve diğeri de Denizbank PTT emeklilik kredisidir.

Bir cevap yazın