Promosyon Sözleşmeleri E-Devlet Üzerinden İmzalanabilecek

Promosyon ödemeleri emeklilere 1 Mart 2017’den itibaren ödenmeye başlandı. Ancak bazı emekliler sağlık sorunları nedeniyle bankaya sözleşme imzalamaya gidemedi. Bunun üzerine emeklilere sözleşmeleri e-devlet üzerinden imzalama olanağı verildi. 

Emeklilere promosyon ödemeleri bankalar tarafından yapılmakta. Emeklilerin bu promosyon ödemelerini alabilmeleri için promosyon ödemesini almak istedikleri bankaya üç yıllık taahhüt vermeleri şart. Eğer promosyon ödemenizi, zaten emekli maaşınızı aldığınız bankadan almak istiyorsanız bu durumda bankanıza, emekli maaşınızı üç yıl boyunca başka bankaya taşımayacağınıza dair bir taahhüt vermeniz gerekmektedir. Eğer emekli maaşınızı başka bankadan almayı tercih ediyorsanız bu durumda önce emekli maaşınız o bankaya taşımanız ve o bankaya üç yıllık taahhüt vermeniz gerekecektir.

Emekliler promosyon ödemelerini Mart, Nisan ve Mayıs aylarında alabileceklerdir. Promosyonlar emekli maaşlarına ek olarak ve emekli maaşlarının yattığı gün ödenecektir. Emeklilerin bu promosyonları alabilmek için bankalarla sözleşme yani bir taahhütname imzalamaları şarttır. Ancak bazı emekliler sağlık sorunlarının onlara engel olması nedeniyle bankaya gidememektedir. Devlet bu unsuru göz önüne alarak emeklilerin işini kolaylaştıracak bir düzenlemeye imza atmıştır. Buna göre, sağlık sorunları olan emeklilerin sözleşme imzalamak için bankaya gitmelerine gerek yoktur. Sözleşmeyi e-devlet yoluyla imzalayabileceklerdir. E-devlet üzerinde bulunan elektronik sözleşmeyi imzalamaları promosyon alabilmeleri için yeterli olacaktır.

E-devlet sistemine giriş yapmak için e-devlet şifrenizi bilmeniz şarttır. E-devlet şifrenizi biliyorsanız sisteme kolayca girebilirsiniz. Eğer e-devlet şifrenizi bilmiyorsanız kullandığınız bir internet bankacılığı üzerinden e-devlet sistemine giriş yapmanız mümkündür. Kullandığınız bir internet bankacılığından giriş yapmak için internet bankacılığı şifrenizi ve parolanızı bilmeniz gerekmektedir.

Emeklilere bankalar tarafından promosyon ödemelerinin yapılacağı Ocak ayının başında açıklanmıştı. SGK promosyon ödemesi yapacak 16 banka ile protokol imzaladı. Emeklilere bu bankalar tarafından 300 TL ila 450 TL arasında promosyon ödemesi yapılacak. Ödenecek tutar emeklinin aldığı maaşa göre belirlenecek.

1000 TL’nin altında emekli maaşı alan emeklilere 300 TL promosyon ödemesi, 1000 TL ila 2000 TL emekli maaşı alan emeklilere 375 TL promosyon ödemesi ve 2000 TL’nin üstünde emekli maaşı alan emeklilere ise 450 TL promosyon ödemesi yapılacaktır.

Bir cevap yazın