Neden Genç Emeklilik Planı Yapmalı?

Neden genç emeklilik planı yapmalı sorusu gençler tarafından sorulan bir sorudur. Neden genç emeklilik planı sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Genç emeklilik planı Anadolu Hayat ve İş Bankası tarafından oluşturulmuş emeklilik planıdır. Bu emeklilik planı tamamen gençlere özeldir. Sadece 18 – 25 yaş arası gençler bu emeklilik planından yararlanabilirler. 18 yaşından küçük ya da 25 yaşından büyük kişiler genç emeklilik planından yararlanamazlar. Zaten 18 yaşından küçük olan kişilerin bireysel emeklilik sisteminden yararlanma imkânları da bulunmamaktadır. 25 yaşından büyük kişiler ise bireysel emeklilik sistemi kapsamında bireysel emeklilik hesabı açarak emeklilik planı oluşturabilirler. Neden genç emeklilik planı yapmalı diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, genç emeklilik planı hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Genç emeklilik planı gençlere özel bir emeklilik planıdır. Bu yüzden gençlerin bu emeklilik planından yararlanabilmeleri için tüm koşullar buna göre oluşturulmuştur. Gençler bu emeklilik planından yararlanmak için Anadolu Hayat sigorta acentelerine ya da İş Bankası şubelerine müracaat ederek genç emeklilik planı oluşturmalı ve portföy yöneticisiyle birlikte bir ödeme planı çıkarmalıdır. Genç emeklilik planı aylık, üç aylık ve altı aylık olmak üzere üç ödeme seçeneği içermektedir. Gençlerin bu ödeme seçeneklerinden birini seçerek ödemelerini buna göre yapmaları gerekmektedir. Genç emeklilik planı kapsamında gençlerin, aylık olarak yapacakları ödemelerde her ay ödemeleri gereken en az tutar 70 TL şeklinde belirlenmiştir. Bu ödemeye devlet katkısı da eklenmektedir. Genç emeklilik planı ve bireysel emeklilik sisteminde en büyük avantaj, kişilerin ödemelerine eklenen devlet katkısıdır. Devlet katkısı, az değildir ve üstelik emeklilik planı yapan kişiler için doyurucudur. Emeklilik planlarına yapılan devlet katkısı her ay yapılan ödemenin %25’i oranında yapılmaktadır. Yani her ay emeklilik hesabına 100 TL yatıran bir gencin hesabına, genç emeklilik planı kapsamında aslında 125 TL yatacaktır. Bu da hiç gözden kaçırılmaması gereken bir tutardır.

Neden genç emeklilik planı yapmalı sorusuna cevap olarak “Rahat bir emeklilik için yapmalı.” şeklinde yanıt verebiliriz. Gençler, çok erken yaşta emekliliklerini planlamaya başlama fırsatı buldukları için son derece şanslıdırlar. Bu yüzden de bu fırsattan yararlanmalıdırlar.

Bir cevap yazın