Neden Bireysel Emeklilik Hesabı Açmalı?

Neden bireysel emeklilik hesabı açmalı sorusu bireysel emeklilik hesabının gerekliliği konusunda kararsızlık yaşayan kişiler tarafından sorulan bir sorudur. Neden bireysel emeklilik hesabı açmalı sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. 

Bireysel emeklilik hesabı, bireysel emeklilik sistemi kapsamında açılan bir hesaptır. Bu hesabın kişilere getirdiği çok sayıda avantaj vardır. Üstelik bireysel emeklilik hesabı açarak 10 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapan kişiler bu süre sonunda emekli olabilmekte ve emekli maaşı alabilmektedirler.

Sadece bireysel emeklilik değil genel anlamda emeklilik, herkesin hayâlini kurduğu en güzel dönemdir. Bu yüzden insanlar erken yaşta emeklilik planları yapmakta ve ödemlerini gerçekleştirmektedirler. Ancak herkes sigortalı olamamakta ve primler aksayabilmektedir. Bu yüzden bireysel emeklilik sistemi bu anlamda insanları çok sevindirmiştir. Bireysel emeklilik sistemi, hayatı boyunca sigortalı olamamış ve primlerini yatıramamış kişilerin imdadına yetişmiştir. Böylece bu kişiler bireysel emeklilik hesabı açarak primlerini ödemeye başlamışlardır. 10 yıl boyunca ödeme yapan kişiler emekli olabilmektedirler. Neden bireysel emeklilik hesabı açmalı diye merak ediyorsanız, yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, bireysel emeklilik sistemi ve bireysel emeklilik hesabı konusunda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi kapsamında açılan bireysel emeklilik hesabına aylık en az 100 TL yatırılmalıdır. Bu tutar, yatırılması gereken en az tutardır. Ancak bu ödemeye aylık devlet katkısı da eklenmektedir. Devlet katkısı her ay, kişinin yaptığı aylık ödemenin %25’i kadar yapılmaktadır. Yani ayda 100 TL ödeme yapan kişinin hesabına 25 TL devlet katkısı eklenmekte dolayısıyla yatırılan aylık tutar 125 TL olmaktadır. Kişi, bireysel emeklilik hesabına bir ayda ne kadar fazla ödeme yaparsa devletin hesaba eklediği katkı da söz konusu oranda artacaktır.

Neden bireysel emeklilik hesabı açmalı sorusuna “Emeklilikte rahat etmek ve emekli maaşı alabilmek için bireysel emeklilik hesabı açmalı.” şeklinde yanıt verebiliriz. Bireysel emeklilik hesabı açmak kişinin kendi yaşlılığı için atacağı en iyi ve en güzel adımdır. Üstelik sigortalı olunsa dahi bireysel emeklilik hesabı açmak emeklilikte çok rahat etmeyi sağlayacaktır. Çünkü herkes emeklilikte bir emekli maaşı yerine iki emekli maaşı almanın çok daha iyi olduğu konusunda hemfikirdir.

Bir cevap yazın