Kredi Notu Ortalamam Düştü

Kredi notu ortalamanızın düşmesi ne anlama gelir? Kredi notu ortalaması neden düşer? Bu gibi sorularınız varsa yazımızı okuyarak sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Kredi notu ortalamanız düştüyse panik yapmayın. Bunun pek çok sebebi olabilir. Kredi notu ortalaması pek çok sebeple düşebilir. Hatta kredi notu ortalaması geçici bir süreyle düşmekte ve daha sonra yükselebilmektedir. Kredi notu ortalamanız düştüğü zaman yapmanız gerekenler vardır. Ayrıca kredi notu ortalamanızı yükselttikten sonra da bunu hep yüksek tutmak için yapmanız gerekenler mevcuttur. Bunların tümünü yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kredi notu ortalamanızın düşük olduğunu öğrendiğiniz zaman yapmanız gereken ilk şey kredi notu ortalamanızı düşüren etkeni bulmaktır. Bu etken, unuttuğunuz bir borç, gecikmiş ve üstüne faiz binmiş bir kredi geri ödemesi ya da sadece kredi kartı ekstre borcunuz olabilir. Pek çok kişinin bilmediği bir etken de kredi kartı borcunun sadece asgari tutarını ödemektir. Kredi kartı ekstre borcunun sadece asgari tutarını ödemek de kredi notunu olumsuz yönde etkileyen bir unsurdur. Bu yüzden kredi notu ortalamanızın düşmemesi için yapmanız gereken en önemli şey borçlarınızı zamanında ödemeye çalışmak ve mümkünse borcunuzun tamamını ödemektir. Yani kredi kartı ekstre borcunuzun her ay asgari tutardan fazlasını ve ödeyebiliyorsanız tamamını ödemek, kredi notu ortalamanıza oldukça olumlu yansıyacaktır. Diğer bir unsur da çok mecbur kalmadığınız sürece kredi almamaktır. Bankalardan yeni kredi almanız, kredi notu ortalamanızı düşürür. Çünkü kredi almak, risk oluşturan bir eylemdir. Bu yüzden kredi notu ortalamanızın düşmesini istemiyorsanız yeni kredi almamalısınız.

Kredi notu ortalaması, size ait pek çok unsurun değerlendirilmesi, bunlara bir puan verilmesi ve daha sonra verilen bu puanların ortalamalarının alınmasıyla oluşan bir ortalamadır. Bu yüzden kredi notu ortalaması sadece bir kredi kartınızdan ya da sadece bir bankadan aldığınız krediden değil bunların toplamından etkilenir. Bilmeniz gereken bir unsur da borcunuzun kabarması ve icra işlemine alınması durumunda ya da borcunuz yüzünden hapis kararı çıkması durumunda kredi notu ortalamanızın sıfıra düşebildiğidir. Bu durumun yaşanmaması için mecbur kalmadıkça kredi almamalı ve kredi notu ortalamanızı takip etmelisiniz. Kredi notu ortalamanızı Findeks platformu üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın