Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu ortalaması bankalarla arasını iyi tutmak isteyen herkes için önem taşır. Ancak bazen kredi notu ortalaması, bilmediğiniz ya da tahmin etmediğiniz unsurlar nedeniyle düşebilir. Bunun sebeplerini öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi notu ortalaması pek çok kriterden etkilenen bir unsurdur. Müşterinin etkilendiği kriterler değerlendirilir ve bunlara notlar verilir. Sonra bu kriterlere verilen notların ortalaması alınır ve böylece kredi notu ortalaması oluşur. Kredi notu ortalaması, bankaların öncelikle baktığı unsurdur. Çünkü bu ortalama, söylediğimiz gibi, pek çok kriterin değerlendirilmesiyle oluşmuştur ve bankalar bu kriterlere tek tek bakmak yerine tek bir not ortalamasına bakarak müşterilerin kredi başvurularını değerlendirirler. Bu yüzden müşterile kredi notu ortalamalarını önemserler.

Kredi notunuz düştüğünde telaşlanırsınız. Çünkü kredi notu riskli ya da az riskli olanlara bankalar kredi vermemekte ya da belirli koşulların sağlanması dahilinde kredi vermektedirler. Kredi notunun düşmesinin pek çok sebebi olabilir. Öncelikle bilmeniz gereken şey, bir bankadan kredi aldığınızda kredi notunuzun düşeceğidir. Bunun nedeni, müşterinin durumunun riskli hâle gelmesidir. Risk, müşterinin kredi notunu düşürür. Bu yüzden çok zor durumda kalmadıkça bankalara kredi başvurusu yapılmaması, kredi alınmaması gerekmektedir. Kredi notu bazı zamanlarda geçici olarak düşebilir ve yükselebilir. Bunun nedeni ödemeyi unuttuğunuz bir kredi kartı ekstre borcu ya da kredi geri ödeme taksidi olabilir. Bu borçlardan birini ödemeyi unuttuğunuzda ve geciktirdiğinizde kredi notunuz düşecektir. Borcunuzu ödedikten sonra kredi notunuz tekrar yükselecek ve aynı seviyeye gelecektir. Bu yüzden borçlarınızın ödeme gününü takip etmeli ve yapabiliyorsanız borçlarınızın tümünü ödeyerek, bunları sıfırlamalısınız.

Kredi notu ortalamanızı takip etmek istiyorsanız Findeks platformunu kullanabilirsiniz. Findeks, Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nun hayata geçirdiği finansal bilgi paylaşım platformudur. Bu platform sayesinde kişiler, finans piyasasındaki konumlarını takip edebilmekte, kontrol edebilmekte ve yönlendirebilmektedirler. Kredi notu ortalamanızın hareketlerini öğrenebileceğiniz tek finansal bilgi paylaşım platformu Findeks’tir. Üstelik Findeks platformunu bilgisayarda, tablette ve telefonunuzda kullanmanız da mümkündür. Ancak bunun için Findeks platformuna üye olmanız gerekmektedir. Kredi notunuzun düşmemesi için borçlarınızı gününde ödemeniz ve özellikle de kredi kartı ekstre borcunuzu öderken asgari tutarın üstünde bir tutar yatırmanız önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın