Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Neden Önemlidir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) neden önemlidir sorusu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) hakkında bilgisi olmayan kişiler tarafından sorulan bir sorudur. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) neden önemlidir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) 11 Nisan 1995 yılında kurulmuş bir kurumdur. Bu kurum hakkında bilgisi olan kişilerin sayısı az olduğu gibi, kurumun işlevi ve önemi de pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Oysa vatandaşlara çok önemli hizmetler sağlaması açısından Kredi Kayıt Bürosu (KKB), vatandaşların mutlaka kullanması ve yararlanması gereken bir kurumdur. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) neden önemlidir diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) önemlidir. Çünkü bu kurum Türkiye’nin ilk ve tek bürosudur. Ayrıca sektörün önde gelen 9 bankasının gerçekleştirdiği ortaklıkla kurulmuştur. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kurulduğu zamandan bu yana üye sayısını yıllar içinde sürekli olarak artırmış ve 180’e dayandırmıştır. Bu üyeler Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’ndan faydalanmak isteyen kurumlardır. Öyle ki bu üyeler arasında tahmin edileceği üzere öncelikle bankalar ve tüketici finansman şirketleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra leasing ve faktoring şirketleri ile sigorta şirketleri de Kredi Kayıt Bürosu (KKB) üyeleri arasında yer almaktadır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bu üyelere finansal bilgi paylaşım hizmeti vermektedir.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) neden önemlidir sorusuna “Çünkü Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bünyesinde kurulan Risk Merkezinin tek hizmet sağlayıcısıdır.” şeklinde cevap verebiliriz. Dolayısıyla bu kurum finansal bilgi paylaşım hizmetini veren tek hizmet sağlayıcı kurumdur. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ne tür finansal bilgiler sağlayarak sayısı 180’e dayanan üye kurumlara hizmet vermektedir? Bu sorunun cevabını yazımızın ilerleyen kısımlarını okuyarak alabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’ndan vatandaşların çok önemli yararlar ve bilgiler sağlaması mümkündür. Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nun sunduğu finansal hizmet platformu Findeks sayesinde vatandaşlar, özellikle de kredi almak isteyenler, finans sektöründeki konumları açısından ihtiyaç duydukları her türlü bilgiye ulaşabilmektedirler. Bu bilgiler kredi notu ortalaması, finansal kurumlardaki kredi limitleri ve kredi borçları, finansal kontrol ve benzeri bilgilerdir.

Bir cevap yazın