Kredi Başvurum Reddedildi

Kredi başvurunuz reddedildiyse bu durumun birkaç nedeni olabilir. Önemli olan paniğe ve endişeye kapılmamanız ve bunun nedenlerini öğrenmeye çalışmanızdır. Kredi başvurunuzun reddedilmesinin olası nedenleri hakkında bilgi almak için yazımızı okuyun.

Kredi başvurunuzun reddedilmesi sizi paniğe sürükleyebilir. Bu durum karşısında endişeli davranabilirsiniz. Özellikle kredi başvurunuzu yaparken bankanın size sorun yaşatmayacağını ve sizin de güvenilir bir müşteri olduğunuzu düşünüyorsanız kredi başvurunuzun reddedilmesi sizi şaşırtabilir. Ayrıca kredi başvurunuza red cevabı almanız, eğer krediye çok ihtiyacınız varsa sizi öfkelendirebilir. Ancak bankanın bu cevabı konusunda öfkelenmemeli ve sakin olmalısınız. Bankalar bazı durumlarda kredi başvurularını reddedebilirler. Bunun nedeni kredi notunuzun düşük olması ve bankanın sizi riskli müşteri olarak görmesi olabilir. Kredi notunuz 1400’ün yanı Türkiye ortalamasının altındaysa banka sizin kredi başvurunuzu reddedebilir. Bu durumda kredi notunuzu sorgulamalı ve bankanın kredi başvurunuzu reddetme sebebinin bu olup olmadığına karar vermelisiniz. Eğer kredi notunuz iyiyse bu durumda risk raporunuza bakmalısınız. Banka sizin kredi notunuz iyi olmasına rağmen risk raporunuza bakmış ve sizi riskli bir müşteri olarak görmüş olabilir. Eğer varlıklarınız ve borçlarınız sizi riskli müşteri kategorisine sokuyorsa bu durumda yapabileceğiniz tek şey borçlarınızı kapatmaktır. Ancak tüm nedenler bunlarla sınırlı değildir. Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda talep ettiğini kredi tutarı bankanın onay verebileceği tutarın üstünde olabilir. Bu durumda talep ettiğiniz kredinin geri ödeme taksitlerinin sizin maaşınızın yarısını geçip geçmediğine bakmalısınız. Eğer kredi tutarının geri ödeme taksit tutarları sizin maaşınızın yarısını aşıyorsa bu durumda banka sizin kredi talebinize onay vermeyecektir.

Bankanın sizin kredi talebinizi reddetmesinin bir sebebi de başka bir krediyi ödemeye hâlâ devam etmeniz ve bu kredinin taksitlerini tamamlamamış olmanızdır. Bu durumda banka sizi riskli müşteri olarak görebilir ve kredi vermek istemeyebilir. Şu hâlde öncelikle var olan kredi borcunuzun taksitlerini tamamlayarak borcunuzu kapatmalı ve ondan sonra kredi başvurunuzu yapmalısınız. Kredi başvurunuzun reddedilme durumu ile karşılaşmamak için isterseniz kredi başvurusu yapmadan önce Findeks platformuna girerek kredi notunuzu sorgulayabilir, risk raporunuza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın