KOSGEB’den 50 bin TL hibe nasıl alınır?

KOSGEB gerçekten 50 bin TL hibe veriyor mu? Evet, ancak bu süreç sanıldığı kadar kolay değil. Biraz sabır ve zaman istiyor, ancak gerçekten 50 bin TL hibe alabilmek hayal değil.

Önce mantığını kavrayın

Yapmış olduğunuz harcamaları, mal aldığınıza dair faturaları ve maaş ödemelerini KOSGEB’e belgeleriyle gösterdiğinizde harcadığınız parayı 50 bin TL’ye kadar geri alabiliyorsunuz. Ancak iş kurarken sizin cebinize 50 bin TL koymuyor, bunu unutmayın.

50 bin TL ne için?

KOSGEB tarafından girişimcilere verilen 50 bin TL hibenin 2 bin TL’si, şirket kurulum giderleri için ayrılmıştır. Kalan 48 bin liranın 18 bini makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteğine mahsuptur. 30 bin TL de işletme giderleri desteği başlığı altında girişimcilere hibe edilmektedir.

Hibe nasıl alınır?

Öncelikle KOSGEB eğitmenleri tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız lazım. Bu eğitim toplam 70 saat sürüyor ve en az 56 saatine katılmazsanız sertifika alamıyorsunuz. Eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra sıra geliyor işe başlamak için şirket kurmaya. İster şahıs, ister limited şirket kurabilirsiniz. Şirket kurulumunu tamamladıktan sonra size en yakın KOSGEB şubesini ziyaret edip randevu almanız gerekiyor. Sizi en az 2 kişiden oluşan bir heyet dinleyecek ve hazırlamış olduğunuz iş planını inceleyecektir. İş planının onaylanmasının ardından size vaat edilen 50 bin TL’lik desteği taksit taksit almaya başlayabilirsiniz.