Kategori arşivi: Kredi

Emekliye Kredi 2018

Emekli maaşlarına 2018 yılında zam yapıldı. Bu zam oranı %4,73 olmuştur. Ancak emekliler bu zam oranından tatmin olmamışlardır. Emekliler yine nakit para ihtiyaçları için bankalardan kredi almak zorunda kalacaklardır. Bankalar 2018 yılında da emekliye kredi verme konusunda istekli olacaklardır. Emekliye verilen krediler konusunda ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun. Emekliye Kredi 2018 yazısına devam et

KOSGEB’den 50 bin TL hibe nasıl alınır?

KOSGEB gerçekten 50 bin TL hibe veriyor mu? Evet, ancak bu süreç sanıldığı kadar kolay değil. Biraz sabır ve zaman istiyor, ancak gerçekten 50 bin TL hibe alabilmek hayal değil.

Önce mantığını kavrayın

Yapmış olduğunuz harcamaları, mal aldığınıza dair faturaları ve maaş ödemelerini KOSGEB’e belgeleriyle gösterdiğinizde harcadığınız parayı 50 bin TL’ye kadar geri alabiliyorsunuz. Ancak iş kurarken sizin cebinize 50 bin TL koymuyor, bunu unutmayın.

50 bin TL ne için?

KOSGEB tarafından girişimcilere verilen 50 bin TL hibenin 2 bin TL’si, şirket kurulum giderleri için ayrılmıştır. Kalan 48 bin liranın 18 bini makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteğine mahsuptur. 30 bin TL de işletme giderleri desteği başlığı altında girişimcilere hibe edilmektedir.

Hibe nasıl alınır?

Öncelikle KOSGEB eğitmenleri tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız lazım. Bu eğitim toplam 70 saat sürüyor ve en az 56 saatine katılmazsanız sertifika alamıyorsunuz. Eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra sıra geliyor işe başlamak için şirket kurmaya. İster şahıs, ister limited şirket kurabilirsiniz. Şirket kurulumunu tamamladıktan sonra size en yakın KOSGEB şubesini ziyaret edip randevu almanız gerekiyor. Sizi en az 2 kişiden oluşan bir heyet dinleyecek ve hazırlamış olduğunuz iş planını inceleyecektir. İş planının onaylanmasının ardından size vaat edilen 50 bin TL’lik desteği taksit taksit almaya başlayabilirsiniz.

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notlarının güncellenmesi konusundaki temel husus, banka personellerinin aktif çalışma saatleridir. Eğer bankaların çalışma saatleri arasında bir ödeme yapıyorsanız, bu durum direkt olarak kredi notuna etki eder. Çalışma saatleri dışında ve hafta sonları herhangi bir şekilde kredi notu güncellemesi yapılmaz. Bu açıdan özellikle kredi notu düşük olan kişiler, yapacağı ödemelerin hızlı biçimde kredi notuna etki etmesini istiyorsa ödemelerini bankaların çalışma saatleri arasında yapmalıdır.

İdeal Kredi Notu Kaç?

Bankanın size verdiği kredi puanı 0 ile 1900 arasında denk gelen bir not olacaktır. Bu puanda ortalama bir ideal değerden söz etmek mümkündür. Bir kişinin rahat bir şekilde çekebilmesi için geçerli olan ideal kredi notu 1500’dür. Kredi notu 1500’ün altında olanlar en riskli, orta riskli ve az riskli diye adlandırılan gruplara dahildir. Kısacası kredi çekme sürecinde sizler için her anlamda belirli riskler ortaya çıkacaktır. Ancak kredi notu 1500 ve üzerinde olan kişiler hiçbir risk grubuna dahil değildir ve her bankadan istediği gibi kredi çekebilirler.

Kredi Notum Neden Düşüyor?

Bankalara yapacağınız ödemeleri 1 günlük bir gecikmeye sokmanız bile, kredi notuna olumsuz olarak yansır. Bankalar bu konuda her zaman için müşterilerinin vade günlerini aksatmamasını bekler. Kredi notunun düşmesine sebep olacak temel etken de kredi kartı ve kredi gibi ürünlerin borçlarını aksatmak ya da hiç ödememektir. Elbette ödemenizi 1 gün geciktirmeniz durumunda kredi notu büyük oranda düşmez. Ancak uzun bir süre ödeme yapmamak, kredi notunu ciddi oranlarda aşağıya çeker.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi notu en net ifadeyle, kişilerin finans sektöründeki yerini belli eden sembolik bir rakamdır. Bankalar bu puana bakarak sizlerin geri ödeme konusunda nasıl bir performansa sahip olduğunuza kanaat getirir. Bu açıdan kredi notu, bankalardan kredi çekebilmenin ilk şartları arasındadır. Kredi notu düşük olan bir kişinin kredi çekme süreçleri oldukça zor olacaktır. Bu süreç içerisinde bankayı ikna etmek ve geri ödeme teminatları belirtmek amacıyla yoğun bir çaba göstermek gerekecektir.