Kategori arşivi: Bankalar

2018 Düşük Faizli Emekliye Kredi İmkanı

Ülkemizde bulunan ve sayıları milyonları aşan emekliler için çeşitli amaçlarla hazırlanan kredilerden en önemlisi SGK tarafından emeklilere verileceği açıklandı. Emeklilerin ağır yaşam koşularının karşısında çeşitli adımlar atmak için kolları sıvayan Sosyal Güvenlik Kurumları emeklilere 3 ay ertelemeli kredi imkanı tanımak için çalışmalara başlandığını duyurdu. Bu avansın yanında tüm emekliler için faizsiz kredi verilmesi ve emeklilerin bu alanda rahat bir nefes alması için çeşitli adımlar atılmaktadır. Emeklilere verilmesi planlanan faizsiz kredinin vade uzunluğu ise 10 ay olarak planlanmaktadır. Elbette bu noktada kredileri ise kamuya ait kamu bankacılığı tarafından tesis edilecek. Ülkemizde kamu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank olarak bilinmektedir.

Emekliye Kredi Nasıl Verilecek

Ülkemizde yaşayan her emekliye verilmesi planlanan avans kredi ve 10 ay vadeye kadar uzayan faizsiz kredi için emeklilerin en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. Söz konusu başvuruların yapılması ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumlarından elde ettikleri bilgi ve belgeler ile birlikte kamu bankalarına başvurmaları sonrasında faizsiz kredi imkanından faydalanmaya başlamaları planlanmaktadır.

Kredi Detayları

Emeklilerin başvurabileceği bu kredi türünde 10 ay vade ile verilecek kredilerde sıfır faiz imkanı tanınması planlanmaktadır. Bu faiz kararı ile birlikte emekliler kısa zaman içerisinde ihtiyaçlarını karşılayacakları bir kaynak kullanımı söz konusu olacaktır. Toplu olarak alacakları krediyi 10 ayda belirli bir taksitle zorlanmadan geri ödemelerinin yapılacağı belirlenmiştir.

Avans Verilen Paranın Geri Tahsili

Emekli insanların başvuru neticesinde alacakları 3 aylık peşin avanslar emekli maaşında herhangi bir kayıp veya kesinti olmaması durumunda 36 aya kadar uzun sürecek bir ödeme planı ile geri ödeme olanağına kavuşacaktır. Elbette bu imkan ile birlikte faiz ve vade farklı gibi durumlarla emeklilerin karşılaşmayacağı durumlar olarak ön plana çıkmaktadır. Söz konusu kredilerin kullanılması ile birlikte emeklilerin kredi kullandığı bankadan maaşlarını almaya başlayacakları konusu gündemde olmaktadır.

Ülkemizde Emeklilere Kredi Veren Diğer Bankalar

Bankacılık alanında faaliyetlerini sürdüren özel kuruluşlar bu kapsamda emeklilerin maaşlarını kendi bankalarından alması durumunda 3 ay ötelemeli kredi imkanı tanımaktadırlar. Bunun yanında alınacak kredilerde emekli maaşlarından belirli bir miktarda kesinti yoluyla tahsil edilmesi planlanmaktadır. İş Bankası bu alanda emeklilere kredi veren özel bankalardan birisidir. Söz konusu banka geçmiş tecrübeleri ile bu alanda da emeklilere uygun faizli kredi imkanı tanımaktadır. Emeklilerin maaş tutarlarına göre ihtiyaç kredisi ile uygun faiz oranı ile kredi imkanı da yine aynı banka tarafından sağlanmaktadır. Emekli maaş cüzdanı veya emeklilik kartı ile başvuruda bulunacak olan emekliler bu açıdan verilen imkânı değerlendirmeye almaktadırlar.