İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Emeklilerin en çok gereksinim duyduğu şeylerden biri ihtiyaç kredisi almaktır. Emekliler nakit paraya çok ihtiyaç duydukları için avantajlı kredi aramaktadırlar.

Emekliler pek çok gereksinimleri için ihtiyaç kredisi almak istemektedirler. Çünkü emekliler emekli maaşlarıyla rahat geçim sağlayamamaktadırlar. Pek çok gereksinim için nakit paraya sıkışmakta ve bankalardan kredi çekme talebinde bulunmaktadırlar. Bankalar emeklilerin nakit gereksinimlerinin farkında olsalar da elbette her emekliye kredi vermemektedirler. Bankaların kredi vermek için müşterilerde aradığı şartlar vardır. Bunlardan biri de kredi notunun iyi düzeyde olmasıdır.

Emekliler çoğu zaman çocuk evlendirmek, çocuk okutmak, torun masrafları ve benzeri masraflar için kredi çekmeye gerek duyarlar. Ancak kredi notları düşükse bankalar emeklilere kredi vermezler. Bu nedenle bankadan kredi çekmek için kredi notunuzun en az Türkiye ortalaması kadar yani 1450 düzeyinde olması şarttır. Bu düzeyin altında olan kredi notuna sahipseniz riskli müşteri kategorisine gireceğiniz için bankalar sizin kredi talebinizi reddeceklerdir.

Bankalar için emeklilerin tümü aslında kredi verilebilecek müşterilerdir. Çünkü emeklilerin sürekli maaşları vardır. Yani bir açıdan ödemenin aksamayacağına dair bankaya garanti sunmaktadırlar. Ancak bankalar sadece emekli maaşını dikkate almamakta kredi notunu da önemsemektedirler. Bu nedenle kredi notunuz 1450 ve üstü düzeyde olmalıdır. Eğer kredi notunuz düşükse bankalar kredilere yüksek faiz uygulamaktadırlar. Eğer kredi notunuz yüksekse bu durumda kredinize düşük faiz uygulanacak ve avantajlı duruma geçmeniz söz konusu olacaktır.

Bankadan ihtiyaç kredisi alırken pek fazla belge sunmanıza gerek yoktur. Hatta emekli maaşınızı aldığınız bankadan kredi almanız sizin çok daha fazla avantajlı olmanızı sağlayacaktır. Eğer sizin maaşınızı aldığınız banka size avantajlı kredi sunmuyorsa bu durumda size avantajlı kredi teklif eden bankaya emekli maaşınızı taşıyabilir ve bu bankadan kredi kullanabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi aldığınızda geri ödeme süresi boyunca hayat sigortası yapmanız gerekecektir. Bunun için prim ödemeniz şart olacaktır. Emeklilerin hayat sigortası yapması onlar için daha masraflı olacaktır. Çünkü emekli yaşından sonra sağlık sorunu yaşama olasılığı daha da yükselmektedir. Bu nedenle hayat sigortası primleri yükselecektir. Yine de hayat sigortası yaptırmanız şart koşulmaktadır.

Bir cevap yazın