İhtiyaç Kredisi Almak İçin Kredi Notu Önemli Mi?

İhtiyaç kredisi almak için kredi notunun önemli olup olmadığı emekliler tarafından sorulan sorulardan biridir. Yazımızda ihtiyaç kredisi için kredi notunun önemli olup olmadığına dair bilgiler bulabilirsiniz. 

İhtiyaç kredisi almak istiyorsanız kredi notunuzun krediyi almanız için önem arz edip etmediğini de bilmeniz gerekir. Bankalar ihtiyaç kredilerini son yıllarda çok çeşitlendirmişlerdir. Artık herkes kendi ihtiyaçlarına göre kredi bulabilmektedir. Emekliler için de özel ihtiyaç kredileri bulunmaktadır. Bankalar emeklilere ihtiyaç kredisi vermekte ve bu krediyi verirken de kredi notuna bakmaktadır.

İhtiyaç kredisi almak istiyorsanız kredi notunuzun ve risk raporunuzun önemli olduğunu bilmelisiniz. Bankalara ihtiyaç kredisi almak için başvuru yaptığınızda bankalar öncelikle risk raporunuza ve kredi notunuza bakacaktır. Hatta risk raporunuzda en ufak bir olumsuzluk gördüklerinde bile sizin kredinizi onaylamaktan vazgeçebilirler. Bu yüzden kredi talebinde bulunurken kredi notunuzu bilmenizde yarar vardır.

Emeklilere ihtiyaç kredisi veren bankalar ve PTT gibi diğer bankalarla anlaşma yapan bankalar, kredi notunuz biraz düşük olsa da kredi verebilirler. PTT diğer iki ya da üç banka ile anlaşarak emeklilerin avantajlı kredi almalarını sağlamaktadır. Ancak bunu sadece emekli maaşını PTT’den alan emekliler için yapmaktadır. Bu durumda kredi notunuz birinci derecede olmasa da yine de önemlidir.

Kredi notu aslına bakarsanız sadece bankalar için değil müşterisi olduğunuz şirketler açısından da önemlidir. Ancak ihtiyaç kredisi alacağınız için bankalar kredi notunuza bakmak zorundadır. Hatta bankalar müşterilerinin kredi notuna göre, krediye yansıtacakları faiz oranını belirlemektedirler. Kredi notunuz düşükse bankalar krediye daha yüksek oranlarda faiz uygulamaktadırlar. Kredi notunuz yüksekse uygulanacak faiz oranı düşmektedir. Bu yüzden kredi notunuzu yüksek tutmanızda yarar vardır.

Kredi notunuzu sorgulamak ve öğrenmek için Findeks platformunu kullanabilirsiniz. Bu platforma üye olarak hem kredi notunuzu sorgulayabilir hem de notlu risk raporunuzu alabilirsiniz. Kredi borcunuzu ve kredi kartı ekstre borcunuzu düzenli olarak ödeyerek kredi notunuzu yüksek tutabilirsiniz. Unutmayın ki kredi notunuz sizin ödeme alışkanlıklarınızı yansıtır. Ayrıca borç durumunuz ve varlıklarınız da kredi notunuzu etkiler. Otomatik ödeme talimatı verdiğiniz ödemelerin otomatik olarak yapılabilmesi kredi notunuzu yükseltir.

Bir cevap yazın