İhtiyaç Kredisi Alırken Risk Raporu Önemli Mi?

İhtiyaç kredisi talep eden müşterileri bankalar belirli unsurlara göre değerlendirirler. Bu unsurlar arasında risk raporu da vardır. 

Bankalar, müşterilerine kredi vermeleri gerektiğinde ya da bir başka şekilde ifade etmemiz gerekirse, insanların bankalardan kredi çekmek istediklerinde banka bazı bilgi ve belgelere başvurmaktadır. Çünkü banka, kişiye vereceği paranın geri nasıl döneceğini ve kişinin bu parayı geri öderken ne kadar zorlanabileceğini öngörmek ister. Bankanın söz konusu süreç için verdiği paradan para kazanması için her şeyden önce ilgili paranın ve belirlenen faizin belirlenen süre için bankaya dönmesi amaçlanır.

Bankalar ihtiyaç kredisi verirken ilk olarak kişinin kredi notuna bakarlar. Özellikle de son yıllarda oldukça popüler olan kredi notu, bankaların kişiler hakkında finansal ön bilgilere sahip olmaları bakımından önemlidir. Çünkü bir kişinin kredi notunu öğrendiğinizde o kişinin kredi alıp alamayacağı da büyük oranda tahmin edebilirsiniz. Tabii ki kişinin diğer finansal bilgileri de önemlidir ancak kredi notu zaten söz konusu finansal bilgilerin bir yansıması şeklinde ortaya çıkmaktadır.

İhtiyaç kredisi alırken iyi bir kredi puanının yanında sigortalı bir çalışan olmak, maaşın en fazla yirmi katı seviyesinde kredi talebinde bulunmak, maaşın yarısından fazlasına denk gelecek şekilde olmayan bir aylık geri ödeme planı üzerinden hareket etmek de gerekir. Diğer yandan tüm bunların yanı sıra bankalar, kişilerden risk raporu da isteyebilirler ya da kendileri öğrenebilirler. Peki, risk raporu nedir ve ihtiyaç kredisi başvurusunda risk raporu önemli midir?

Risk raporu, bir kişinin bankalarla olan son beş yıldaki ilişkileri detaylı bir şekilde ortaya koyan rapordur. Kişinin son beş yıl içinde bankalar üzerinden yaptığı işlemler hakkında ilgili kuruma ya da kişilere bilgi vermesi açısından son derece önemlidir. Çünkü bu raporda kişinin varsa daha önceki kredi kullanımları ve söz konusu kredi kullanımı sonrasında yaptığı geri ödemelerde ne kadar düzenli, titiz ve başarılı olduğu gözlemlenebilir. Tabii ki bu konularda olumsuz bir geçmiş varsa banka kişiye kredi verme konusunda olumsuz yargıya varabilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı risk raporunun ihtiyaç kredisinde ve diğer kredi türlerinde kişilerin karşılarına çıkabileceği olumlu ya da olumsuz bir etken olması oldukça yüksek bir olasılıktır.

Bir cevap yazın