Genç Emeklilik Planı

Genç emeklilik planı Anadolu Hayat tarafından İş Bankası iş birliği ile sunulan bir plandır. Bu emeklilik planı sayesinde 18 – 25 yaş arasındaki gençler emeklilik dönemleri için çok erken davranarak emeklilileri için para yatırmaya başlayabilmektedirler.

Genç emeklilik planı emeklilik dönemini erken yaşlarda düşünüp para yatırmak isteyen gençler için oluşturulan bi emeklilik planıdır. Bu plan sayesinde 18 – 25 yaş arasındaki gençler aylık, üç aylık ya da altı aylık az miktarda para yatırarak emeklilikleri için şimdiden adım atabilmektedirler. Üstelik yatırılan paraya devlet tarafından yapılan %25 destek sayesinde bu miktar daha yüksek tutarda genç emeklilik hesabına yatmaktadır.

Genç emeklilik planı için gençlerin Anadolu Hayata ve İş Bankasına teşekkür etmeleri gerekmektedir. Çünkü çoğu genç tarafından önemi pek algılanmayan bu fırsat, aslında rahat bir emeklilik döneminin tohumlarının atılması açısından çok büyük önem arz etmektedir. Gençlerin çoğu bunu gereksiz bulsa da bazıları gençlikte emeklilik için yatırım yapmayı çok büyük avantaj şeklinde görmektedir. Aslına bakılırsa bu fırsat, ailelerin de çocuklarını emekliliği düşünmeleri konusunda ikna etmeleri açısından büyük bir fırsattır. Zira gençler erken yaşlarda ilerki dönemlerini düşünmek konusunda son derece sorumsuz davranabilmektedirler.

Genç emeklilik planı Anadolu Hayat tarafından İş Bankası ile yapılan iş birliği ille oluşturulan bir emeklilik planıdır. Genç emeklilik planı fırsatından yararlanabilmek için gençlerin 18 – 25 yaşları arasında olmaları gerekmektedir. Yaşı 18’den küçük, 25’ten büyük  olan gençler genç emeklilik planından yararlanamamaktadırlar. Ancak yaşı daha büyük olanların bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilmeleri mümkündür.

Anadolu Hayat tarafından sunulan genç emeklilik planı için gençlerin yatırması gereken en düşük tutar aylık 70 TL’dir. Bu tutara devlet tarafından verilen %25 devlet katkısı eklenmektedir. Dolayısıyla aslında ayda 70 TL’den daha yüksek tutar genç emeklilik hesabına yatırılmaktadır. Genç emeklilik planının bir avantajı da gençlerin, yatırmaları gereken tutarı aylık, üç aylık ve altı aylık tutarlar hâlinde yatırabilmeleridir. Bu sayede gençler kendilerini zorlamayacak şekilde para yatırabilmekte ve ufak adımlar hâlinde emeklilik dönemlerine yatırım yapabilmektedirler. Böylece rahat bir emeklilik döneminin tohumlarını şimdiden atmaktadırlar.

Bir cevap yazın