Genç Emeklilik Planı Yapmalı mı?

Genç emeklilik planı yapmalı mı sorusu emeklilik planı yapıp yapmamak konusunda kararsız olan gençler tarafından sorulmaktadır. Genç emeklilik planı yapmalı mı sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Genç emeklilik planı 18 – 25 yaş arasındaki gençlere sunulan ve gençlerin emekliliklerini erkenden kurmalarını sağlayan bir emeklilik planıdır. Genç emeklilik planı Anadolu Hayat ve İş Bankası iş birliğiyle oluşturulmuş bir plandır. Bu plan sayesinde gençler çok erken yaşlarından itibaren emeklilikleri için yatırım yapmaya başlayabilmektedirler. Yeni nesil gençlerin çoğu artık hayatlarını planlamak konusunda farkındalık sahibi olarak ve bilinçli bir şekilde davranmaktadırlar. Ayrıca lise ve üniversite hayatlarını planlamakla kalmayıp, emeklilik dönemleri için de yatırım yapmaktadırlar. 18 – 25 yaşları arasındaki gençler genellikle üniversitelidirler. Genç emeklilik planı da üniversitelilere hitap etmektedir. Üstelik düşük primlerle yapılan bu yatırım sayesinde gençler zorlanmamaktadırlar.

Genç emeklilik planı yapmalı mı sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, genç emeklilik planı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Genç emeklilik planı oldukça avantajlı bir emeklilik planıdır. Gençlere aylık, üç aylık ve altı aylık ödeme planları sunulmakta ve devlet de her ödemeye katkıda bulunmaktadır. Genç emeklilik planında aylık ödenmesi gereken en az tutar 70 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutara ayrıca %25 devlet katkısı da eklenmektedir. Yani gençler 70 TL yatırdıklarında bu tutar devlet katkısı sayesinde daha yüksek görünecektir.

Genç emeklilik planı sadece 18 – 25 yaş arası gençlere özeldir. Bu yaşlar arasında değilseniz üzülmemelisiniz. Çünkü yaşı daha büyük olanlar için bireysel emeklilik sistemi mevcuttur. Bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilmek için bireysel emeklilik hesabı açmak yeterlidir. Bireysel emeklilik sisteminden yararlanan vatandaşlar için de devlet katkısı aylık %25 oranında belirlenmiştir. Bireysel emeklilik hesabı olanların hesaplarına aylık en az 100 TL yatırmaları gerekmektedir.

Gençler söz konusu yaşlarda ergenlik döneminde oldukları için emekliliğe yatırım yapmak konusunda istekli olmayabilirler. Bazı gençler bu yaşta emekliliği düşünmeyi anlamsız bulabilir ve bu planı yapmayı reddedebilirler. Ancak genç emeklilik planı yapmalı mı sorusuna “Evet, erken yaşta avantaj sağlayan genç emeklilik planını yapmalı.” şeklinde yanıt vermeliyiz. Hatta anne ve babalar çocuklarını destekleyerek primleri ödeyebilirler.

Bir cevap yazın