Genç Emeklilik Planı Yapmak Kolay mı?

Genç emeklilik planı yapmak kolay mı sorusu gençler tarafından sorulan bir sorudur. Genç emeklilik planı yapmak kolay mı sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. 

Genç emeklilik planı, gençlerin erken yaşta emeklilikleri için yatırım yapmalarını sağlayan bir plandır. Genç emeklilik planı sayesinde gençler, emekliliklerini planlamaya başlamakta ve erken yaşta farkındalık kazanmaktadırlar. 18 – 25 yaşları arasındaki gençler için oluşturulan genç emeklilik planı Anadolu Hayat ve İş Bankası tarafından sunulmuştur. Genç emeklilik planından sadece 18 yaşını dolduran ve 25 yaşını aşmamış gençler yararlanabilmektedir. 18 yaşından küçüklerin zaten bankaya emeklilik planı için başvurması söz konusu değildir. 25 yaşından büyükler ise bireysel emeklilik sistemi kapsamında emeklilik planı oluşturabilmektedir. Gençlerin bu emeklilik planı oluşturmakla kazandığı en büyük avantaj, düşük primler ödeyerek emeklilik planı yapabilmeleridir. Öyle ki genç emeklilik planı yapan gençlerin ödemeleri gereken aylık en düşük tutar 70 TL’dir. Üstelik aylık ödemelere %25 devlet katkısı da gelmektedir. Yani gençlerin her ay ödediği tutara, ki bu 70 TL’den fazla da olabilir, tutarın %25’i kadar devlet katkısı yapılmaktadır. Bu da her ay gençlerin ödedikleri tutardan daha yüksek bir tutarın hesaba yatacağı anlamına gelmektedir. Genç emeklilik planı yapmak kolay mı diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, genç emeklilik planı hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Genç emeklilik planı yapmak kolay mı sorusuna “Evet, kolay.” şeklinde yanıt verebiliriz. Genç emeklilik planı yapmak isteyen gençlerin atmaları gereken adımlar son derece kolaydır. Öncelikle gençlerin genç emeklilik planı konusunda bilgi edinmeleri gerekmektedir. Elbette 18 – 25 yaşları arasındaki gençler emeklilik konusunda plan yapmak konusunda pek istekli olmayabilirler. Onların bu bilinci kazanmaları için anne ve babalar gençlere destek olabilirler. Ardından gençlerin bu emeklilik planına her ay para ayırabilecekleri konusunda kendilerinden emin olmaları gerekmektedir. Genç emeklilik planı yapmaya karar veren gençler Anadolu Hayat acentelerine ya da İş Bankası şubelerine giderek bir portföy yöneticisiyle görüşmeli ve ödeme planı oluşturmalıdır. Gençler ödeme planlarını aylık, üç aylık ya da altı aylık olacak şekilde oluşturabilmektedir. Böylece ödemeleri aylık olarak ya da üç aylık ve altı aylık şekilde toplu olarak yapabilmektedirler.

Bir cevap yazın