Genç Emeklilik Planı Nedir?

Genç Emeklilik Planı nedir sorusu günümüz gençleri ve ebeveynler tarafından sorulan bir sorudur. Genç emeklilik planı nedir sorusunun cevabını almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Genç Emeklilik Planı nedir diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, genç emeklilik planı hakkında merak ettiğiniz bilgileri edinebilirsiniz.

Genç Emeklilik Planı nedir sorusunu soranlar genellikle gençler ve ebeveynlerdir. Bu soruyu genç yaşlarında emekliliğini düşünenler ve şekillendirmek isteyenler sormaktadır. Genç emeklilik planı emeklilik dönemine genç yaşında para yatırmak isteyenler için oluşturulmuştur.

Anadolu Hayat ve İş Bankası iş birliğiyle oluşturulan Genç Emeklilik Planı yaşı uygun olmayanlar kişilerin katılamadığı bir plandır. Genç Emeklilik Planı sadece 18 – 25 yaş arası gençlerin katılabileceği bir emeklilik planıdır. Yani bu plan aslında daha çok üniversiteli gençleri hedef kitle olarak almaktadır. Elbette lise mezunu olan ve çalışan gençler de bu emeklilik planına dahil olabilmektedirler. Genç Emeklilik Planı için yaşı uymayanlar Bireysel Emeklilik Sistemi üstünden emeklilik planı yapmalıdırlar.

Genç Emeklilik Planı her ne kadar gençler için oluşturulmuş olsa da 18 – 25 yaşları arasındaki gençlerin bu emeklilik planıyla ne kadar ilgilendikleri esas noktayı oluşturmaktadır. Bu yaşlar arasındaki gençler emeklilikleri için para yatırmaktan çok gençliğin tadını çıkarmakla meşgul olmaktadırlar. Anne ve babalar çocuklarını ikna etmeye çalışmakta ve emeklilik planının önemini onlara anlatmaktadırlar. Ancak bazı gençler de kendi istekleriyle emeklilik dönemleri için para yatırmaya başlayabilmektedirler.

Anadolu Hayat ve İş Bankası iş birliğiyle oluşturulan Genç Emeklilik Planı için gençlere sunulan seçenekler mevcuttur. Gençler primlerini aylık, üç aylık ve altı aylık vadelerle hesaplarına yatırabilmektedirler. Aylık olarak yatırılması gereken en düşük tutar 70 TL’dir. Üstelik devletin eklediği katkı yapılan ödemenin %25’i oranında olmaktadır. Yani gençler hesaplarına 70 TL yatırdıklarında devletin göz ardı edilemeyecek %25 katkısıyla aslında hesaba daha çok para yatırmış olmaktadırlar. Genç Emeklilik Planı sayesinde gençler hem emeklilikleri için para ayırmayı öğrenmekte hem de emeklilik dönemleri için erken yaşta para yatırmaya başlamaktadırlar. Anne ve babalar da çocukları için Genç Emeklilik Planı’na başvurabilmekte ve primleri ödeyebilmektedirler. Bu da gençler için son derece avantajlı olmaktadır.

Bir cevap yazın