Genç Emeklilik Planı Neden Yapılır?

Genç emeklilik planı neden yapılır sorusunun cevabını bu yazımıda bulabilirsiniz. Genç emeklilik planı neden yapılır sorusu en fazla gençler tarafından sorulmaktadır.

Genç emeklilik planı Anadolu Hayat ve İş Bankası ortaklığıyla oluşturulmuş emeklilik planıdır. Bu emeklilik planı ile hedeflenen gençlerin yaş aralığı 18 – 25 olarak belirlenmiştir. Yani 18 yaşına giren ve 26 yaşından gün almayan tüm gençler genç emeklilik planından yararlanabilirler.

Genç emeklilik planı neden yapılır diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, genç emeklilik planı hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Genç emeklilik planı, genç olmayanları yani 18 – 25 yaşında olmayanları dahi cezbeden ve “keşke ben de şimdi 18 -25 yaşları arasında alsaydım da bu emeklilik planından yararlanabilseydim” dedirten bir emeklilik planıdır. Zira genç emeklilik planı, düşük primler sayesinde zorlanmadan ve cezbedici devlet katkısıyla fark ettirmeden emeklilik için güzel bir yatırım yapmayı sağlamaktadır. Öyle ki, genç emeklilik planından yararlanmak için yatırılması gereken aylık en düşük prim 70 TL’dir. Bu tutara ayrıca her ay %25 oranında devlet katkısı eklenmektedir. Böylece gençlerin her ay yatırdığı tutar 70 TL’den fazla olmaktadır. Ayrıca genç emeklilik planından yararlanmak isteyen gençler primlerini aylık, üç aylık ve altı aylık şeklinde ödeyebilmektedirler.

Genç emeklilik planı neden yapılır sorusunun cevabı bu yazıda. Genç emeklilik planı pek çok genci cezbetse de bazı gençler bu emeklilik planıyla hiç ilgilenmemektedirler. Bu durumda anne ve babalar çocukları için primleri ödemekte ve çocuklarının emekliliklerine katkıda bulunmaktadırlar.

18 – 25 yaş arasında olmayanların üzülmesi gereksizdir. Çünkü onlar da bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilmektedirler. Bireysel emeklilik sistemi kişilerin bireysel emeklilik hesabı açarak bu hesaba her ay en az 100 TL yatırmasını ve emekliliklerine yatırım yapmalarını sağlamaktadır. Bu hesaplara da devlet tarafından %25 devlet katkısı yapılmaktadır. Yani genç olmayanlara göre de emeklilik planı mevcuttur.

Genç emeklilik planı neden yapılır sorusuna “Emeklilikte rahat etmek ve emekli maaşı almak için yapılır.” şeklinde cevap verebiliriz. Genç emeklilik planı, primlere aylık devlet katkısı yeterli ve doyurucu olduğu için ve aylık prim ödemeleri son derece az ve kolay olduğu için yapılır.

Bir cevap yazın