Genç Emeklilik Planı Nasıl Yapılır?

Genç emeklilik planı nasıl yapılır sorusu gençlerin çoğu tarafından son zamanlarda yeni yeni sorulan bir sorudur. Genç emeklilik planı nasıl yapılır sorusuna cevap almak için yazımızı okuyun.

Genç emeklilik planı gençler için yeni oluşturulan bir emeklilik planıdır. Genç yaşta emekliliğini düşünen gençlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Emekliliği için erkenden para yatırmayı önemseyen gençler genç emeklilik planına başvurmaktadırlar. Bu yazımızda genç emeklilik planı hakkında bilgiler bulacaksınız.

Genç emeklilik planı Anadolu Hayat ve İş Bankası işbirliği ile oluşturulmuş, gençlere özel bir emeklilik planıdır. Gençlere özel olduğu için de primleri düşüktür. Bu emeklilik planında da devlet katkısı söz konusudur. Yeni nesil gençler emekliliklerinde rahat etmek için erken yaşta para yatırmaya önem vermektedir. Emeklilik döneminin önemsenmesi gerektiğini düşünmektedirler. Gençler önemsemese de anne ve babalar çocukları için genç emeklilik planı oluşturabilmektedirler.

Genç emeklilik planı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, genç emeklilik planı hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Genç emeklilik planı oluşturmak için öncelikle gençlerin Anadolu Hayat acentelerine başvurmaları gerekmektedir. Genç emeklilik planından yararlanmak isteyen gençlerin 18 – 25 yaşları arasında olmaları şarttır. Yani 26 yaş ve üstü gençler genç emeklilik planından yararlanamamaktadırlar. Bireysel emeklilik sistemi bu yaşlardaki kişiler için uygun olmaktadır. Genç emeklilik planından yararlanmak için gençler başvuruları sırasında bir ödeme planı seçmelidirler. Bu ödeme planını seçerken aylık, üç aylık ya da altı aylık ödeme seçeneklerinden birine karar verebilirler. Genç emeklilik planında ödemeler aylık en az 70 TL olacak şekilde yapılmaktadır. Bu ödemeye %25 devlet katkısı eklenmektedir. Böylece yaptığınız ödemeler hesabınıza %25 fazla olacak şekilde yansımaktadır. Devlet katkısı emeklilik planı için son derece yararlı olmaktadır. Genç emeklilik planınızı oluşturduğunuzda emeklilik planınızı yöneten bir portföy yöneticisi olacaktır. Emeklilik planınız konusunda almak istediğiniz her türlü bilgiyi portföy yöneticinizden almanız mümkündür.

Genç emeklilik planı oluşturmak için gençlerin sadece emekliliklerini önemsemeleri ve erken davranmanın çok yararlı olacağını düşünmeleri yeterlidir. Emeklilik için yatırılabilecek en az tutar olan 70 TL gençler için her ay bir kenara ayrılabilecek bir tutardır.

Bir cevap yazın