Genç Emeklilik Planı Gerekli midir?

Genç emeklilik planı gerekli midir sorusu emeklilik planı oluşturup oluşturmamak konusunda kararsız olan gençler tarafından sorulmaktadır. Genç emeklilik planı gerekli midir sorusunun cevabını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Genç emeklilik planı Anadolu Hayat ve İş Bankasının iş birliği sonucunda oluşturulmuştur. Tamamen gençlerin düşünülmesiyle oluşturulan bu plan, gençlerin erken yaşta emekliliklerini planlamalarını sağlamaktadır. Aylık, üç aylık ya da altı aylık ödeme planı seçeneklerinin sunulduğu genç emeklilik planı sayesinde gençler, erken yaşlarında emeklilikleri için çalışmayı öğrenmektedirler.

Genç emeklilik planı 18 – 25 yaşları arasında olan gençleri kapsamaktadır. Yani 25 yaşını aşan kişilerin genç emeklilik planından yararlanması mümkün olmamaktadır. 25 yaşın üstündeki kişiler ancak bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilmekte ve bireysel emeklilik hesabı açarak primlerini ödemeye başlayabilmektedirler.

Genç emeklilik planı gerekli midir sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, genç emeklilik planı hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Genç emeklilik planı ödemeleri aylık, üç aylık ve altı aylık primler şekilde ödenebilmektedir. Bu ödemeler aylık en az 70 TL olarak belirlenmiştir. Gençler bir ayda en az 70 TL yatırdıkları takdirde devlet bu ödemeye %25 katkı yapmaktadır. Yani %25 devlet katkısı sayesinde aylık 70 TL yatırıldığında aslında hesaba her ay daha fazla prim yatırılmış olmaktadır. Bu sayede gençler erken yaşlarda attıkları ufak adımlarla emekliliklerini kurabilmektedirler. Gençler aslında ufak adımlar atarken emeklilileri için erkenden çok büyük adımlar attıklarının farkına varmamaktadırlar.

18 – 25 yaşındaki gençlerin çoğu adlında emekliliklerinden çok mesleklerini ve okullarını düşünmektedirler. Hatta bazı gençler bu yaşlarda iken gelecek yıl ne yapacaklarına dair planlar dahi yapmamaktadırlar. Bu durumda anne ve babalar çocukları için genç emeklilik planı yapabilmektedir. Çocukları için her ay aylık primleri yatırarak daha sonra onların işine yarayacak çok önemli bir yatırım yapabilmektedirler. Elbette bunun için genç emeklilik planı oluşturmak ve ödeme planı seçmek şarttır. Genç emeklilik planı gerekli midir sorusuna “Evet, gereklidir.” şeklinde yanıt verebiliriz. Genç emeklilik planı eğer her ay en az 70 TL ayırabiliyorsanız kesinlikle gereklidir. Erken yaşta emeklilik planları yapmak ilerki yaşlarda rahatlamayı ve emekli maaşı almayı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın