Erken Emeklilik Kredisi Veren Bankalar

Erken emeklilik kredisi veren bankalar sayesinde emekliliğine az bir süre kalan kişiler bu sürenin hızlı bir şekilde tamamlanması ile birlikte günlerini tamamlayarak emekli olabilmekteler.

Erken emeklilik kredisi, SGK yani Sosyal Sigortalar Kurumu ile Ziraat Bankası arasında gerçekleştirilen özel bir anlaşma sayesinde sağlanabilmektedir. Bu kredinin kullanılabilmesi maalesef her çalışan tarafından mümkün olmamaktadır. Zira sadece emekli olmasına az bir süre kalan kişilere kullandırılmaktadır. SGK’ye başvuran çalışanlar, uygun koşulları sağlamaları halinde bu krediyi kullanabileceklerine dair onay ile birlikte bankaya yönlendirilirler. 36 ay vadeli olarak sunulan bu kredi ile birlikte kalan günlerinin ödemesini yaparak emeklilik günlerini tamamlayabilmektedirler. Bu sayede emekli olan ve kendisine emekli maaşı bağlanan kişi artık söz konusu maaş üzerinden kredisinin geri ödemelerini de yapmaya başlamaktadır. Zira banka, krediyi tahsis ederken kişinin emekli maaşının üzerinden otomatik olarak kesinti yaparak geri ödemeyi tahsil etmektedir. Örnek vermek gerekirse, emekli olduğunda kendisine 1500 TL emekli maaşı bağlanan kişi bunun 500 TL’sini otomatik olarak bankaya öder ya da banka otomatik olarak maaşından kesinti yapar. Belirlenen geri ödeme süresi sonrasında ise maaşının tamamını alabilir.

SGK ve Bağ-kur prim borcunun ödenmesi ve sonrasında da erken emeklilik fırsatı yakalayan kişi, erken emeklilik kredisi almak istediğinde ödeyeceği faiz oranları da oldukça makul seviyelerde olmaktadır. Söz konusu faiz oranları, geri ödeme süresine bağlı olarak %0,15 ila %0,25 arasında değişkenlik göstermektedir. Tüm bunların yanı sıra günümüzde sadece Ziraat Bankası üzerinden bu krediden yararlanmak mümkün olmaktadır. Çünkü bu özel kredi türü SGK ve Bağ-Kur ile anlaşma yapmış olan Ziraat Bankası ile birlikte sağlanabilmektedir. Kabul görecek şekilde çalışma gününü tamamlayan emekli adayları, ilk olarak en yakın SGK Şubesine girebilirler ve tamamlanmış resmi günlerine dair resmi bir döküm çıkarabilirler. Sonrasında da en yakın Ziraat Bankası Şubesine giderek ve ellerindeki belgeleri de takdim ederek erken emeklilik kredisi almak üzere resmi başvurularını yapabilir. Bu sayede hem emekli olmak için birkaç yıl daha beklemeye gerek kalmadığı gibi hemen emekli maaşını da alabilmek mümkün olmakta, eğer kişi başka bir işte çalışmak istiyorsa da bunu gerçekleştirebilmektedir.

Bir cevap yazın