Erken Emekli Nasıl Olunur?

Erken emekli nasıl olunur, olabildiğince hızlı ve kısa süre içinde emekli olmayı hedefleyen kişiler tarafından sıkça dile getirilen sorular arasında yer almaktadır. Özellikle de belli aralıklarla gerçekleşen düzenlemeler sonrasında emeklilik yaşının ileriye taşınması ile birlikte hemen her çalışan nasıl erken emekli olabileceğini hesaplamaya çalışmaktadır.

Erken emekli nasıl olunur sorusuna yanıt vermeden önce güncel olarak emekli olunması için gerekli olan temek gereksinimlerden bahsetmek sağlıklı olacaktır. Buna göre devlet, kişinin ilk sigorta girişinin yapıldığı tarihi önemsemektedir. Bu kapsamda kişi ile ilgili emeklilik hesapları yapılmak istendiğinde kişinin ilk resmi yani sigortalı olarak işe giriş tarihi dikkate alınmaktadır. Ancak tek başına bu tarih bir anlam ifade etmemektedir. Zira söz konusu işe giriş tarihi sonrasında emeklilik hesabı yapılacak kişinin sigortalı bir şekilde kaç gün çalıştığı ve söz konusu işlerin toplamında kaç gün sigorta priminin ödendiği belirleyici unsur. Dolayısıyla erken emekli nasıl olunur sorusuna verilebilecek ilk yanıt, mutlaka çalışılan her işte sigortalı olarak kayıt yapılması gerektiğidir. Eğer kişi sigortasız bir şekilde çalışıyorsa, çalıştığı bu günler emekliliğini herhangi bir şekilde etkilemeyecektir. Zira kişi, sigortalı olmadığı için sosyal bir güvencesinin olması da söz konusu olmadığı gibi sigorta primlerinin de işlememesi nedeniyle emeklilik konusunda herhangi bir ilerleme kaydedemeyecektir.

Erken emekli olmak için devletin belirlediği bir başka önemli unsur da kişinin yaşıdır. Zira devlet, belli aralıklarla emeklilik sisteminde çeşitli değişikliklere gitmektedir ve son değişiklikle birlikte emeklilik yaşı da ileri taşınmıştır. Kadınlarda ve erkeklerde emeklilik yaşı değişkenlik göstermektedir. Bu temel bilgiler doğrultusunda erken emekli nasıl olunur sorusunun kişiye göre değişmesi de söz konusu olduğu için her çalışanın emeklilik gibi önemli bir konu üzerinde bilgi sahibi olabilmesi ve daha da önemlisi doğru ve kendisine özel bilgiye ulaşabilmesi için mutlaka resmi makamlar üzerinden araştırma yapması elzemdir. Bu doğrultuda hemen her çalışanın e-devlet sistemi üzerinden sunulan araçları kullanabileceğini ve kendi emeklilik yaşını ve güncel sigorta prim bilgileri gibi önemli bilgileri görüntüleyerek hesaplama yapabileceğini belirtebiliriz.

Bir cevap yazın