Emekliyim, Nasıl Kredi Alabilirim?

Emekliyseniz ve krediye ihtiyacınız varsa bankalardan nasıl kredi alabileceğinizi merak edebilirsiniz. Emeklilerin en çok ihtiyaç duydukları şeylerden biri de ihtiyaç kredisidir. Nasıl kredi alabileceğinizi öğrenmek için yazımıza göz atın.

Emekliler nakit paraya  çok ihtiyaç duymaktadırlar. Özellikle emekli maaşı düşük olan vatandaşların en çok ve en sık gereksinim duydukları şey nakit paradır. Bu nedenle bankalardan kredi talebinde bulunan emekliler aldıkları kredilerle nakit para ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadırlar. Bankalar da  emekli vatandaşların kredi ihtiyaçlarının farkındadırlar. Bu yüzden de emekliler için kredi kampanyaları düzenlemekte ve onlara zaman zaman düşük faizli krediler sunmaktadırlar. Emekli iseniz ve nasıl kredi alabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyun.

Emeklilere ihtiyaç kredisi veren çok sayıda banka bulunmaktadır. Bankaların yanı sıra PTT de emeklilere anlaşma yaptığı bankalar aracılığıyla cazip krediler vermektedir. Siz de bu kredilerden nasıl yararlanabileceğinizi öğrendiğiniz takdirde avantajlı ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Bankaların en çok yaptıkları kredi kampanyalarından biri emekli maaşını getirene avantajlı emeklilik kredisi kampanyalarıdır. Bankalar emekli maaşını getiren yani kendi bankasına taşıyan emeklilere kredi alma konusunda kolaylık sağlamaktadırlar. Bu kolaylıklardan bazıları düşük faizli ihtiyaç kredisi, ertelemeli ihtiyaç kredisi, uzun vadeli ihtiyaç kredisi ya da masrafsız ihtiyaç kredisidir. Aslına bakarsanız bankaların emekliler için yaptığı masrafsız ihtiyaç kredisi kampanyası çok da avantajlı değildir. Eğer bankalar masrafsız ihtiyaç kredisi veriyorsa bu krediye uygulanan faiz oranlarını incelemenizde yarar vardır. Çünkü bankalar masrafsız kredilere yüksek faizler uygulamaktadır. Eğer kredi hem masrafsız hem de düşük faizli ise son derece avantajlıdır ve bu krediyi kaçırmamalısınız.

Emeklilerin kredi alırken yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri hayat sigortası yaptırmanın zorunlu olmasıdır. Konut kredilerinde ve taşıt kredilerinde yapılması zorunlu olmayan hayat sigortasının ihtiyaç kredisi almanız durumunda yapılması zorunludur. Emekliyseniz ve yaşınız biraz ileriyse bu sigortaya yüksek primler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca 70 yaşından büyükseniz bankalar size kredi vermeye pek yanaşmayabilir. Çoğu banka kredi vadesi ile yaşınızın toplamı olmak üzere en fazla 70 yaşına kadar kredi vermektedir. Yani 68 yaşında iseniz en fazla iki yıl vadeli kredi almanız mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın