Emekliyim, Kredi Notum Önemli Mi?

Emekliyseniz ve kredi almak istiyorsanız kolay ve hızlı şekilde kefilsiz ve ipoteksiz kredi almak için kredi notunuzun çok önemli olduğunu ve yüksek olması gerektiğini bilmelisiniz. 

Emekliler, emekli maaşlarının düşük olmasından ve yeterince zam alamamaktan yakınmaktadırlar. Emekliler çoğu zaman nakit paraya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle bankalardan sık sık kredi almaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bankalar da emeklilerin nakit paraya ihtiyaçları olduğunu bildikleri için onlara uygun ihtiyaç kredileri oluşturmakta ve sunmaktadırlar.

Emekliyseniz ve bankadan ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız kredi notunuzun önemli olduğunu bilmelisiniz. Kredi notunuz ve ayrıca risk raporunuz bu noktada çok önem arz edecektir. Kredi notunuzun yüksek olması sadece kredinizi kolay almanızı değil aynı zamanda kredinizi düşük faizli olarak almanızı sağlayacaktır.

Emeklilere ihtiyaç kredisi veren bankalar zaman zaman çok avantajlı kampanyalar yapmaktadırlar. Bankalar emekli maaşını taşıyan emeklilere kefilsiz ve teminatsız ihtiyaç kredisi vermektedir. Yani kredi notunuz pek yüksek değilse ve bankalardan kredi almakta zorlanıyorsanız kampanya yapan bankalara emekli maaşınızı taşıyarak kefil göstermeden ve hiçbir gayrimenkulünüzü ipotek ettirmeden ihtiyaç kredisi almanız mümkündür.

İhtiyaç kredisi veren bankalar öncelikle sizin kredi notunuza ve risk raporunuza bakarlar. İhtiyaç kredisi almak için başvuru yaptığınızda emekli maaşınız olduğu için zaten kredi almakta zorlanmazsınız. Ancak kredi notunuz yeterince yüksek değilse kredinizi düşük faizli olarak alamazsınız. Kredi notunuzu her zaman Türkiye ortalamasının üstünde tutmanız sizin açınızdan çk avantajlı olabilir.

İhtiyaç kredisi alırken kredi notunuzun önemli hâle gelmesinin nedeni, bankaların sizin ödemelerinizi ne kadar düzenli yaptığınızı öğrenmek istemeleridir. Yani eğer siz diğer kredi ürünlerinin ve hizmetlerinin ödemelerini düzenli yapmıyorsanız kredi notunuz olumsuz şekilde etkilenecektir. Bu nedenle emekli olduktan sonra da acil nakit ihtiyacınızın olabileceğini hesaba katarak borçlarınızı düzenli ödemeye çalışmalısınız. Yani ödeme alışkanlıklarınızı değiştirmemelisiniz.

Ödeme alışkanlıklarınız, kredi kartı kullanma ve kredili mevduat hesabı kullanma alışkanlıklarınız kredi notunuzu etkileyen önemli etkenlerdir. Bu nedenle kredi kartı ekstre borcunuzu geciktirmemeli ve zamanında ödemelisiniz. Ayrıca kredi kartı ekstre borcunuzun sadece asgarî tutarını değil asgarî tutarından fazlasını ödemelisiniz.

Bir cevap yazın