Emekliye Promosyon Müjdesi

Emekliye promosyon müjdesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından verildi. Buna göre 2017 yılında bankalar emeklilere promosyon ödemesi yapacaklar. Ödeme yılda bir kere olacak ve 2017 Mart ayında yapılmaya başlanacak.

Emekliye promosyon ödemesi yapılacağını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıkladı. Buna göre bankalar, emekli maaşlarını ödedikleri emekli müşterilerine yılda bir kere olmak üzere promosyon ödemesi yapacaklar. Bu ödeme emekli kişinin aldığı maaşın tutarına göre belirlenecek ve 300 TL ila 450 TL arasında değişecek.

Emeklilere promosyon ödemesi yapılacağı haberi emeklileri sevindirdi. Ancak elbette bu tutar çok da yüksek olmadığı için ayrıca belirli koşullara bağlı olarak ödeneceği için çok sevindirici bir haber olarak algılanmadı. Üstelik promosyon ödemesinin ilk etapta birden fazla koşula bağlı olarak emeklilere yapılacağı bankalar tarafından  belirtilmişti. Daha sonra bu koşullar azaltıldı ve bir koşula düşürüldü. Buna göre sadece emekli maaşını bankada üç yıl boyunca tutacağını taahhüt eden emekli müşterilere söz konusu promosyon ödemesi yapılacak.

Emeklilere promosyon ödeyecek bankalar ilk etapta emekli müşterilerden üç koşulu yerine getirmelerini istemişti. Bu koşullar bir otomatik fatura ödeme talimatı vermek, bir kredi kartı almak ve bir kredili mevduat hesabı açmaktı. Elbette yılda bir kere yapılacak 300 TL ila 450 TL arasında olan bir promosyon ödemesi için öne sürülen koşullar çok fazlaydı. Daha sonra bankaların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler sonrasında bu koşulların sadece bire indirildiği duyurdu. Bu koşulun da emeklilerin, emekli maaşlarını üç yıl boyunca ilgili bankada tutmalarına dair taahhüt vermeleri şeklinde belirlendiği açıklandı.

Emekliyseniz ve maaşınızı bir bankadan alıyorsanız 2017 yılı Mart ayından sonra bankanız size promosyon ödemesi yapacaktır. Ancak bunun için dediğimiz gibi bankaya emekli maaşınızı üç yıl boyunca o bankadan alacağınıza dair taahhütname imzalamanız gerekmektedir.

Emeklilere yapılacak promosyon ödemesi emeklilerin maaşlarına göre belirlenecek ve 300 TL ila 450 TL arasında olacaktır. Bu ödeme 11 milyon 750 bin emekliyi kapsamaktadır. Emekli maaşınız 1000 TL’nin altında ise 300 TL, 1000 TL ila 2000 TL arasında ise 375 TL, 2000 TL’nin üstünde ise 450 TL promosyon ödemesi yapılacaktır.

Bir cevap yazın