Emekliye Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Emeklilerin en çok merak ettiği konu emeklilere masrafsız kredi veren bankaların olup olmadığıdır. Çünkü emeklilerin çoğunlukla de en çok ihtiyaç duyduğu şey nakit paradır. Emeklilere masrafsız kredi veren bankaların hangileri olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyun.

Emekliye masrafsız kredi veren bankalar vardır. Ancak bunların hangileri olduğunu yazımızın devamında sıralayacağız. Öncelikle masrafsız kredinin ne olduğundan söz edeceğiz. Masrafsız kredi, bankadan kredi aldığınız zaman dosya masrafının ve BSMV’nin alınmadığı kredidir. Yani kredi aldığınızda bu krediye kredi tahsis ücreti ödemezsiniz. Bu her ne kadar başlangıçta kârlı gibi görünse de daha sonra dosya masrafsız kredinin ayrıntılarını öğrendiğiniz zaman bunun pek avantajlı olmadığını görebilirsiniz.

Bankalar, müşterilerine kredi verdiklerinde bu kredi için müşterilerinden ücret alırlar. Bu ücret her bankanın verdiği her kredi için binde beş olarak belirlenmiştir. Yani kredi alacağınız zaman bu kredinin tahsis ücretinin ne kadar olduğunu öğrenmek için kredi tutarının binde beşinin ne kadar olduğunu hesap etmeniz gerekir. Bulduğunuz tutar alacağınız kredinin dosya masrafıdır. Ancak bu tutara elbette banka tarafından BSMV eklenmektedir. İşte bankaların zaman zaman kampanya ile verdiği masrafsız kredilerde BSMV ve dosya masrafı alınmamaktadır. Eğer çok yüksek tutarlarda krediler alacaksanız bu kampanyaları cazip bulabilirsiniz. Ancak bankalar dosya masrafını ve BSMV’yi ortadan kaldırırken kredilere uyguladıkları faiz oranlarını yükseltmektedirler. Yani bir yerden kâr elde etmekten vazgeçerken bu kazancı başka bir yerden elde etmenin yolunu bulmaktadırlar. Bu yüzden masrafsız kredi reklamlarını gördüğünüzde bu krediler için uygulanan faiz oranları hakkında bilg almadan kredilere atlamamalısınız.

Emeklilere masrafsız kredi veren bankalar arasında Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Ziraat Bankası gibi bankalar bulunmaktadır. Elbette emeklilere masrafsız krediyi PTT de vermektedir. Ancak bu masrafsız krediler her zaman değil zaman zaman verilmektedir. Ayrıca PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalardan da masrafsız kredi bulmanız mümkündür. Dosya masrafsız kredi almak istiyorsanız öncelikle mutlaka o krediye uygulanan faiz oranına bakmalısınız. Ayrıca dosya masrafı alınan krediye uygulanan faiz oranı ile dosya masrafsız krediye uygulanan kredi oranını mutlaka karşılaştırmalısınız. Bankalar krediye uyguladıkları %1,12 faiz oranını dosya masrafsız krediler için %1,17 ile %1,20 arasında uygulayabilmektedirler.

Bir cevap yazın