Emekliye Masrafsız Kredi Var Mı?

Emekliye masrafsız kredi vardır. Masrafsız kredi veren bankalar vardır. Ancak bu bankalardan kredi alırken çok dikkat etmek gerekir. Özellikle masrafsız kredi adı altında kredi veren bankalar faiz oranlarını yüksek tutmaktadırlar. Emekliye masrafsız kredi olup olmadığını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Emekliye masrafsız kredi vardır. Masraf sözcüğü ile kastettiğimiz şey kredi alırken bankaların müşterilerden aldıkları dosya masrafı yani kredi tahsis ücretidir. Bu ücret, bankalar tarafından üstüne BSMV eklenerek oluşturulan bir ücrettir. Bankaların hepsi bu dosya masrafını müşterinin kullandığı kredinin binde beşi şeklinde belirlemişlerdir.

Emekliyseniz ve masrafsız kredi almak istiyorsanız bu durumda masrafsız kredi veren bankalara başvurmanız gerekmektedir. Bankalar zaman zaman masrafsız kredi kampanyaları yaparlar. Bu kampanyalarda almak istediğiniz kredinin masraf alınmadan verileceği söylenmektedir. Ancak masrafsız kredilere bankalar tarafından yansıtılan faiz oranları çok daha yüksek olmaktadır. Yani diyelim ki 10.000 TL ihtiyaç kredisi almak istiyorsunuz. Diyelim ki bu kredinin dosya masrafı BSMV hariç 50 TL. Bu kredinin faiz oranı %1,08 olsun. Siz bu krediyi masrafsız almak istediğinizde krediye uygulanan faiz oranı artacaktır. Bu krediye uygulanacak faiz oranının %1,14 olması olasıdır. Bankalar masrafsız kredilerde dosya masrafı alamadıkları için bu alamadıkları ücreti sizden başka şekilde almak konusunda kararlıdırlar.

Dosya masrafsız krediler göründükleri kadar avantajlı değildirler. Yani siz aslında bir masraftan kurtulduğunuzu düşünürken başka ve daha yüklü bir masraf altına, yüksek faiz oranının altına girmiş olursunuz. Bunun yerine dosya masrafı olan ve fakat düşük faizli olan kredileri seçerseniz çok daha kârlı çıkarsınız. Dosya masraflı ve düşük faizli krediler, dosya masrafı ödeseniz de uzun vadede kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır. Yine de dosya masrafsız kredi almakta ısrar ederseniz PTT tarafından ya da Ziraat Bankası tarafından zaman zaman yapılan masrafsız kredi kampanyalarından yararlanabilirsiniz. PTT ve Ziraat Bankası emeklilere çok avantajlı faiz oranlarıyla krediler veren bankalardır. Daha önce bir dönem PTT ve Ziraat Bankası emeklilere faizsiz kredi de vermiştir. Ancak bu kampanya uzun süreli olmamıştır ve sınırlı tutulmuştur. Kredi almaya gereksiniminiz varsa Ziraat Bankasının ve PTT’nin yaptığı kampanyaları takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın