Emekliye Masrafsız Kredi Avantajlı Mı?

Emekliye masrafsız kredinin avantajlı olup olmadığına yönelik çok sayıda soru sorulmaktadır. Bu soruların çoğu masrafsız kredi almak isteyen emekliler tarafından sorulmaktadır. Masrafsız ihtiyaç kredisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımıza göz atın.

Emekliye masrafsız kredi veren PTT ile çok sayıda banka vardır. Bu bankalar emeklilere masrafsız ihtiyaç kredisi vermektedir. Masrafsız kredilerin reklamları çokça yapılmakta ve bu kredilerin avantajlı olduğu söylenmektedir Ayrıca masrafsız kredi olduğunu duyunca bu kredilere hemen atlayan ve başvuran kişilerin sayısı da çoktur. Ancak bu kişiler kredilerin faiz oranlarına bakmadan hareket etmekte ve bu konuda çok aceleci davranmaktadırlar. Söz konusu masrafsız kredi olunca dikkat etmeniz gereken ilk unsur faiz oranıdır. Masrafsız kredilerin faiz oranları oldukça yüksektir. Bu krediler verilirken müşterilerden dosya masrafı yani kredi tahsis ücreti alınmadığı için kredi faizleri bankalar tarafından yükseltilmektedir. Bu yüzden masrafsız kredi alırken çok dikkatli olmalı ve faiz oranlarına çok dikkat etmelisiniz.

Emeklilere verilen masrafsız ihtiyaç kredileri her şeyden önce yüksek faizlidir. Ancak bu masrafsız ihtiyaç kredilerinin bazılarının faiz oranları düşük olabilmektedir. Bu krediler genellikle kampanyalar kapsamında ve kısa süreli olarak verilmektedir. Bu şekilde kampanya kapsamında verilen kredi bulursanız kaçırmamalısınız. Ancak yine de temkinli olmalı ve almak istediğiniz kredinin özelliklerini ayrıntılarına kadar incelemeden o krediyi almamalısınız.

Emekliler çoğu zaman çeşitli nedenlerle ihtiyaç kredisi almaya gereksinim duyabilmektedir. Bu yüzden çeşitli bankalara başvurmakta ve istedikleri nitelikleri taşıyan kredileri bulmaya çalışmaktadırlar. Bunun için de en az masraflı en düşük faizli kredileri aramaktadırlar. Ancak dediğimiz gibi masrafsız diye avantajlı olduğunu düşündüğünüz krediler aslında en masraflı olan kredilerdir. Bankalar krediler için tahsis ücreti olarak söz konusu kredinin binde beşini almaktadırlar. Bu da BSMV hariç, 10.000 TL’lik kredi için 50 TL’lik dosya masrafı anlamına gelmektedir. Yani aslında dosya masrafı, faizi düşük olan bir ihtiyaç kredisi için çok da yüksek değildir. Burada aslında önemsemeniz gereken husus, bankaların ihtiyaç kredisi alanlardan yapmalarını istedikleri hayat sigortasıdır. Hayat sigortası masrafı önemlidir. Çünkü sizin bu sigortayı geri ödeme döneminizi kapsayacak şekilde yapmanız şarttır.

Bir cevap yazın