Emekliye Kredi Veren Bankaların Uyguladığı Faizler

Emekliye kredi veren bankaların uyguladığı faiz oranları çok merak edilen bir konudur. Bankalar, emeklilerin aldığı ihtiyaç kredisine pek de düşük faizler uygulamamaktadırlar. Bankaların emekliye kredilere uyguladıkları faiz oranlarını yazımızda bulabilirsiniz. 

Emekliler çeşitli nedenlerle bankalardan ihtiyaç kredisi almak zorunda kalmaktadırlar. Bu ihtiyaç kredilerinin faiz oranlarının pek de avantajlı olduğu söylenemez. Ancak zaman zaman bankaların yaptığı emekliye kredi kampanyaları sayesinde emekliler avantajlı faiz oranlarıyla uygun ihtiyaç kredileri alabilmektedir. Bu ihtiyaç kredileri bankalar tarafından çok uygun faiz oranları ve uygun vade seçenekleriyle verilmektedir. Ancak dediğimiz gibi bu kredi kampanyaları her zaman yapılmamaktadır. Bu yüzden emeklilerin bu kampanyaları çok yakından takip etmeleri şarttır. Bankaların çoğu yılın belirli dönemlerinde maaşını taşıyan emeklilere çok avantajlı ihtiyaç kredisi vermektedirler. Üstelik hesap işletim ücreti almamakta ve faiz oranlarını düşük tutmaktadırlar. Bu kredi kampanyaları, emekliler için çok iyi fırsatlar yaratmaktadır.

Emekliye kredi veren bankaların uyguladığı faiz oranları genellikle yüzde 1,28 ve yüzde 1,19 arasında değişmektedir. Bu faiz oranları eğer uzun vadeli kredi almayı düşünüyorsanız biraz yüksek kalmaktadır. Yani bu faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi almanız sizin için biraz dezavantajlı olabilir. Ancak zaman zaman öyle durumlar olabiliyor ki bu kredi faiz oranlarına mecburiyetten ötürü evet denilebiliyor. Faiz oranlarının yüzde 1,10’un altında olduğu krediler emekliler için çok daha avantajlıdır. Ayrıca en fazla 24 ay vade ile alınan krediler de aynı şekilde avantajlı olabilir. Daha uzun vade ile aldığınız ve yavaş yavaş ödeyeceğinizi düşündüğünüz krediler aslında çok daha masraflıdır. Yani siz uzun vadede ödemeyi düşündüğünü krediyi aslında çok daha yüksek tutarlarla ödersiniz. Nitekim emekli maaşlarına yapılan zamlar pek yüksek oranlarda olmamaktadır. Bu yüzden emekliler sadece çok büyük ihtiyaçları için kredi almayı tercih etmektedirler. Emekliler genellikle çocuk evlendirmek, ev değiştirmek, torun okutmak, ev yenilemek için kredi almaktadırlar. Bazı emekliler de tatile çıkmak için ihtiyaç kredisi alabilmektedirler. Bankalar emeklilerin bu gibi ihtiyaçlarını göz önüne alarak onlara kredi oluşturmaktadırlar. Bu nedenle sık sık maaşını getirene çok avantajlı kredi kampanyaları yapmaktadırlar.

Bir cevap yazın