Emekliye Faizsiz Kredi

Emekliye faizsiz kredi verilmesi konusunda devletin yaptığı çalışmaların sonuçlanması ve emeklilere bekledikleri müjdenin verilmesi bekleniyor. Ancak bu konuda hâlâ bankalarla istenen protokoller yapılabilmiş değil.

Emekliye faizsiz kredi verilmesi için bir süredir devam eden bankalarla uzlaşma çalışmaları hâlâ sonuçlanmadı. Bu konuda emekliler uzun süredir müjde duymak istiyor. Ancak yine de bankalar emeklilere yüksek faizli krediler vermemekte. Bunun yerine faiz oranlarını emeklilik kredisi için düşük tutmaktalar. Emeklilerin duymayı arzu ettikleri haber ise düşük faizli emeklilik kredisi değil düşük faizli kredi.

Emekliye faizsiz kredi veren bankalar şu an için bulunmamakta. Bununla birlikte her zaman için emeklinin yanında olan Ziraat Bankası emeklilere bazı dönemlerde faizsiz emeklilik kredisi fırsatları sunmakta. Öyle ki, bu dönemlerde emekliler tabiri caizse bayram gelmiş gibi sevinmekteler. Ziraat Bankasının emeklilere sunduğu faizsiz emeklilik kredisi fırsatlarını başka bankalar yapmamakta. Zira bankalar, faiz getirilerinden kâr elde etmekteler. Bu yüzden diğer bankalar faizsiz kredi vermemekte ve emeklilere sadece düşük faizli kredi seçenekleri sunmaktadırlar. Üstelik emeklilik maaşlarını kendi bankalarına taşıyan emeklilere kredi alma konusunda kolaylıklar göstererek sundukları avantajları artırmaktalar.

Emekliye faizsiz kredi verilmesi konusunda devletin bankalarla anlaşmaya varma çabaları devam ededursun, bu konuda emekliler epeyce sabırsız davranmayı sürdürmekteler. Emekilerin aldıkları emekli maaşlarının azlığı konusunda ortak bir fikir mevcut. Üstelik emekli maaşlarına yapılan zamlar da durumu hiç değiştirmemekte. Kısacası emeklilerin nakit sıkıntısı yaşadıkları bir gerçek. Bankalar devletin sunduğu teklife sıcak bakmamakta. Çünkü söz konusu protokolde bankaların gelir elde etmeden kredi vermesi esas noktayı oluşturmakta. Protokole göre devlet, emeklilerin, maaşlarının 10 katına kadar kredi alabilmesini talep ediyor. Ancak bankalar, böyle bir durumda faiz getirisi elde edemeyecekleri için bunu kabul etmek istemiyorlar. Eğer bankalar protokole hayır derse bu durumda Ziraat Bankası faizsiz kredi veren tek banka olacak ve emekliler diğer bankalardan kredi çekme konusunda çekinceli davranacaklar.

Emekliye faizsiz kredi konusunun 2016 yılında sonuçlanması isteniyor. Zira emekliler emekli maaşlarının düşük olduğu ve nakit ihtiyaçlarının olması konusunda hemfikirler. Hemfikirde oldukları konulardan biri de elbette emekli maaşlarına yapılan zamların oldukça yetersiz olması. Emekliye faizsiz kredi konusunda emeklilerin duymak istedikleri tek şey bankalardan faizsiz kredi çekebilecekleri haberidir.

Bir cevap yazın