Emekliye Faizsiz Kredi Var mı?

Emekliye faizsiz kredi var mı sorusu hemen hemen tüm emekliler tarafından sorulmaktadır. Emekliye faizsiz kredi var mı sorusunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Emekliye faizsiz kredi verilmesi hemen hemen tüm emeklilerin hayâllerini süslemektedir. Özellikle emekli maaşlarının düşük olması ve emekli maaşlarına yapılan zamların az olması nedeniyle emeklilerin nakit ihtiyacı bulunmaktadır. Emekliler, nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadırlar. Ancak bankalar emeklilik kredisi verseler de krediyi faizsiz vermemektedirler. Çoğunlukla emeklilik kredisi faizlerini düşük tutmaktadırlar. PTT emeklilere düşük faizli emeklilik kredisi vermektedir. Ayrıca PTT Aktifbank ve Denizbank ile anlaşmalı olarak emeklilere emeklilik kredisi alma imkânı sunmaktadır.

Emekliye faizsiz kredi fırsatı, emeklilerin duymak istediği haberlerden biridir. Ancak şu anda sadece Ziraat Bankası emeklilere belirli dönemlerde ve kısıtlı olmak koşuşuyla faizsiz kredi vermektedir. Üstelik bu fırsatı yakalamak için bankanın yaptığı duyuruları sürekli olarak takip etmeniz gerekmektedir.

Emekliye faizsiz kredi verileceğine dair haberler zaman zaman dolaşsa da bu konuda devlet henüz kesin bir karara varmamıştır. Emeklilerin tümü emekli maaşlarına gelecek zam haberinden çok emeklilere faizsiz kredi fırsatı haberini beklemektedir. Ancak bu konuda çalışmalar devam etse de bir sonuca varmamıştır. Zira devlet, hazırladığı protokolde emeklilere faizsiz kredi verilmesi için bankalarla anlaşmaya varmak istemektedir. Ancak bankalar bu konuya sıcak bakmamaktadırlar. Yine de bankaların kabul etmesi hâlinde emeklilerin faizsiz kredi alabilmesi mümkün olacaktır.

Emekliye faizsiz kredi sunan bankalar emeklilik kredilerini düşük faizle vermektedirler. Üstelik emekli maaşlarını söz konusu bankaya taşıyan emeklilere banka çok avantajlı emeklilik kredisi alma imkânı vermektedir. Bankaların bu konuda avantaj sunmalarının nedeni, emeklilerin emekli maaşlarının garanti altında olmasıdır. Yani devletten zaten maaş alan emeklilerin emeklilik kredisinin geri ödemelerini aksatmayacakları ve düzenli ödemeler yapacakları düşünülmektedir. Yine de müşterilerin kredi notunun önem arz ettiğini buraya not edelim. Ayrıca bankalar emekli olsa dahi yaşı 80 olan kişilere emeklilik kredisi vermek konusunda çekinceli davranmaktadırlar. Örneğin,  PTT yaşı 80 olan emeklilere sadece 36 ay vade ile kredi vermektedir. Bu kişilerin 48 ay vadeli kredi almaları mümkün değildir. Emeklilerin emeklilik kredisi alma yaşının sınırı 83’tür.

Bir cevap yazın