Emekliye Ayda 250 TL’ye Konut

Emekliye konut müjdesi TOKİ’den geldi. Emekliler TOKİ’nin 2017 yılı projesi sayesinde ayda en az 250 TL taksit ödeyerek konut sahibi olabilecek. Ancak emeklilerin TOKİ’den ev sahibi olabilmek için gerekli koşulları sağlaması gerekiyor. 

Emekli olan vatandaşlar arasında ev sahibi olmayan ve kirada oturan ya da çocuklarının yanında oturan emekliler mevcut. Bu emekliler ev sahibi olma fırsatı yakalayamadığı için ya da çocuklarıyla oturmak istediği için kendi evlerine sahip değiller. TOKİ, ev sahibi olmak isteyen bu emekli vatandaşlara çok uygun taksitlerle ev sahibi olma fırsatı veriyor. TOKİ’nin 2017 yılı için planladığı proje emeklileri ve az gelirli aileleri ev sahibi yapmayı hedefliyor. Bu taksitler çok düşük olacak ve emeklilere ödeme için uzun vadeler verilecek. Taksitler 250 TL ile 400 TL arasında değişmekte.

TOKİ 2017 yılında 65 bin konut inşa etmeyi hedefliyor. Bu konutların çoğu 2 + 1 olurken kalan kısmı ise 1 + 1 şeklinde olacak. İnşa edilecek 65 bin konutun 15 bini emeklilere ayrılacak. TOKİ 2017 yılında yeni konutları farklı bölgelere inşa edecek. Konutların 12 bin 750’si Güneydoğu Anadolu Bölgesine, 12 bin 716’sı Marmara Bölgesine ve kalan 10 bin 395’i ise Karadeniz Bölgesine inşa edilecek. TOKİ bu konutları inşa ederken emeklilerin yanı sıra geliri düşük olan vatandaşların da ev sahibi olmasını hedefliyor. Bu yüzden “ Herkes ev sahibi olsun!” sloganıyla projeyi duyuruyor. Pek çok bölgede emeklilerin ödemeleri gereken taksitler 250 TL’den başlayacak ve en yüksek taksit tutarı 400 TL olacak. Örneğin Anadolu yakasında taksitler 250 TL ile 300 arasında iken Avrupa yakasında bu taksit tutarı 350 TL ile 400 TL arasında olacak. Yani ev fiyatları 120 bin ile 170 bin arasında değişecek. Konutlar, başvuran emeklilere kura ile verilecek. İlk kurada ev sahibi olamayan emekliler tekrar başvuru yapmadan ikinci kuraya katılma hakkı elde edecekler. Bu emeklilere ikinci kurada öncelik tanınacak.

Emekliyseniz ve TOKİ’den taksitle ev almak istiyorsanız daha önce TOKİ’den ev satın almamış olmanız gerekiyor. Eşinizin ve çocuklarınızın tapuları üzerinde payınızın olmaması ve TOKİ projesi olan bir konutta en az bir yıldan fazla süre ile ikamet etmeniz gerekiyor. Ayrıca hanenizde oturan kişilerin gelirleri toplamının da 3200 TL’yi geçmemesi şart.

Bir cevap yazın