Emeklilik Kredisi Hangi Durumlarda Alınır?

Emeklilik kredisi hangi durumlarda alınır sorusu emeklilik kredisi hakkında bilgi almak isteyen kişiler tarafından sorulan bir sorudur. Emeklilik kredisi hangi durumlarda alınır sorusunun cevabı bu yazımızda.

Emeklilik kredisi emekliler tarafından çok ihtiyaç duyulan bir kredi türüdür. Emekliler emekli maaşlarını az bulmakta ve sık sık nakit paraya ihtiyaç duymaktadırlar. Emekli maaşlarına yapılan zamları da yetersiz görmektedirler. Çoğu emekli için durum bu şekilde olsa da bazı emekliler emekli maaşını yeterli görmekte, emeklilik kredisini ev yaptırmak ya da yazlık satın almak için almaktadırlar. Ayrıca emekli maaşını gayet yeterli olan emekliler sadece tatile çıkmak ve tatil masraflarını karşılamak için emeklilik kredisi çekmektedirler. Her hâlükârda emekliler çeşitli sebeplerle emeklilik kredisi başvurusu yapmaktadırlar. Yani emeklilerin çoğu emeklilik kredisi başvurusu yapmakta ancak bunun gerekçeleri değişkenlik göstermektedir. Emeklilik kredisinin hangi durumlarda alındığını yazımızı okuyarak öğrenebilir, bunun yanı sıra emeklilik kredisi hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Emeklilik kredisi pek çok sebeple alınabilmektedir. Her şeyden önce emekliler sadece nakit paraya ihtiyaç duydukları için emeklilik kredisi başvurusu yapabilmektedirler. Bunun için faizsiz emeklilik kredisi kampanyalarını takip etmekte en avantajlı emeklilik kredisi seçeneklerini bulmaya çalışmaktadırlar. Ancak bankalar arasında sadece Ziraat Bankası faizsiz emeklilik kredisi vermektedir. Bunu da sadece belirli dönemlerde yaptığı kampanyalarla sunmaktadır. Emeklilik kredisi alma gerekçelerinden diğerleri çocuk evlendirmek ya da torun okutmaktır. Her iki durumda da nakit para sıkıntısı yaşandığı için çözüm emeklilik kredisi almaktır. Diğer gerekçeler arasında ev almak, ev yaptırmak ve tatile çıkmak vardır. Bu gerekçelerle alınan krediler emekli maaşıyla ödenmektedir. Ancak elbete bankalar her başvuru yapan emekliye emeklilik kredisi vermemektedir. Bunun için talep edilen emeklilik kredisi tutarı, emekli maaşı tutarı ve kredi notu ortalaması incelenmektedir. Ardından emekli müşteri profilinin, bankaların belirlediği koşullara uygun olması hâlinde kredi başvurusu onaylanmaktadır. İstenen kredinin geri ödeme taksitleri, emeklilik maaşının yarısından fazlaysa kredi başvurusu onaylanmamaktadır.

Emeklilik kredisi yukarıda belirttiğimiz durumlarda alınmaktadır. Ancak emekli kişiler yine de çok mecbur kalmadıkça emeklilik kredisi başvurusu yapmamalıdırlar. Çünkü alınan her kredi, riski artırdığı için kredi notu ortalamasını düşürmektedir.

Bir cevap yazın