Emeklilik Kredisi Almak Gerekli midir?

Emeklilik kredisi almak kimi emekliler için adeta bir mecburiyet iken kimi emekliler içinse hiçbir anlamı olmayan ve hiçbir şekilde gerekli görülmeyen bir eylemdir. Dolayısıyla henüz konunun başında olsak da bu tür kredinin kişiden kişiye değerinin farklılık gösterdiğini ifade etmemiz gerekir.

Emeklilik kredisi almak isteyen bir kişiye bankaların birçok kolaylık sağladığını söyleyebiliriz. Başta kamu bankaları olmak üzere birçok bankanın başta ödeme günleri ve ödeme miktarları olmak üzere olabildiğince emeklilik düzenine uygun bir yapılandırma ortaya koyma gayreti içinde olunduğunu ifade edebiliriz. Diğer yandan emeklilik kredisi almak isteyen yani emeklilik dönemimde emeklilere özel kredilerden yararlanmak isteyen kişilerin en çok dikkat etmeleri gereken konunun kredi puanı olduğunu da söylemeliyiz. Zira emeklilerin belli bir güvenceleri olduğu için yani her ay ya da belli dönem aralıklarında düzenli olarak elde ettikleri belgelenebilir ve devamı olan gelirleri olması nedeniyle bankalar tarafından kendilerine olumlu yaklaşılmaktadır. Hemen bu noktada şunu da söylemeliyiz ki, bankalar emeklilere kredi verirken eğer emekli maaşı, kredi alınacak banka üzerinden çekiliyorsa bu durumda kişi için ayrıca bir artı puan da yazılabileceğini ifade edebiliriz. Çünkü bu sayede ilgili banka geri ödeme için kişinin maaşından belli miktarda kesinti yapabilmektedir ve bu sayede geri ödemesini çok daha kolay yollan sağlayabilmektedir.

Emeklilik kredisi almak gerekli mi sorusuna verilebilecek yanıt ise emekli kişinin içinde bulunduğu ekonomik durumun yanı sıra emeklilik sonrasındaki hedefleriyle doğrudan ilişkilidir. Eğer kişinin bakmakla yükümlü olduğu çocuk sayısı çoksa ve onların da ihtiyaçları karşılanamıyorsa bu durumda kredi çekmek mantıklı olabilir. Bununla birlikte kişinin emekli olduktan sonra çeşitli alanlarda girişimlerde bulunması söz konusu ise ve sermayesinin yeterli olmaması durumunda da kredi çekmek gerekebilmektedir. Ancak emeklilerin önemli bir çoğunluğu çok gerekmedikçe ya da bir başka ifadeyle çok mecbur kalınmadığı sürece herhangi bir kredi çekmeye sıcak bakmamaktadırlar. Tüm bu açıklamalarımız sonrasında konuyu özetlememiz gerekirse, emeklilik döneminde kredi çekmenin gerekli olup olmadığına ancak kişinin kendisi en doğru kararı verebilir ve bu yönde ya kredi çekimi için araştırmalarda bulunur ya da elinde paranın güncel değerini korumak için başka yollardan ihtiyacını karşılar.

Bir cevap yazın