Emeklilere Promosyon Veren Bankalar

Emeklilere promosyon veren bankalar SGK’nın protokol imzaladığı bankalardır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının emeklilere promosyon ödemesi yapılacağını duyurmasından sonra bu bankalar merak edilmeye başlamıştır. 

Emeklilere 2017 yılında bir kereye mahsus olmak üzere promosyon ödemesi yapılmasına karar verilmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK ve bankalar arasında bir anlaşma yapılmış ve bankaların emeklilere promosyon ödemesi yapmasına dair karar alınmıştır. Buna göre SGK 16 banka ile protokol imzalamıştır.

Emeklilere bankalar tarafından 300 TL ila 450 TL arasında ödeme yapılacaktır. Emeklilere ne kadar ödeme yapılacağı emeklinin aldığı maaşın tutarına göre hesaplanacaktır. Buna göre 1000 TL’nin altında emekli maaşı alan emeklilere 300 TL, 1000 TL ila 2000 TL arasında emekli maaşı alan emeklilere 375 TL ve 2000 TL’nin üstünde emekli maaşı alan emeklilere 450 TL promosyon ödemesi yapılacaktır.

Emekliler promosyon ödemelerini emekli maaşı aldıkları bankadan alacaklardır. Promosyon ödemesi Mart, Nisan ve Mayıs ayalarından birinde yatacak emekli maaşına ek olarak verilecektir. Bu ödemeyi ne zaman alacağınız T.C. kimlik numaranızın son rakamına bağlıdır. Çünkü sıralama T.C. kimlik numaralarının son rakamlarına göre yapılmıştır. Bu sıralamayı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

SGK’nın protokol imzaladığı ve emekli promosyonlarını ödeyecek bankalar şunlardır: Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, TEB, Akbank, Şekerbank, Garanti Bankası, ING Bank, Denizbank, QNB Finansbank, ICBC Turkey, PTT, Fibabanka, Burgan Bank’tır.

Promosyon ödemenizi alabilmeniz için bankalara taahhüt vermeniz şarttır. Yani promosyon ödemeleri sadece bankaların istediği taahhüdü veren emeklilere verilmektedir. Bankalar, promosyon ödemesi almak isteyen müşterilerden, emekli maaşlarını üç yıl boyunca başka bankaya taşımayacaklarına dair taahhüt vermelerini istemektedirler. Yani promosyon ödemesi alabilmek için emekli maaşınızı üç yıl boyunca aynı bankada tutacağınıza dair taahhüt vermeniz şarttır.

Promosyon ödemenizi ne zaman alacağınızı öğrenmek için T.C. kimlik numaranızın son rakamına bakmalısınız. T.C. kimlik numarasının son rakamı 9,7,5 rakamlarından biri olanlara promosyon ödemeleri Mart ayında, T.C. kimlik numarasının son rakamı 3,1,8 rakamlarından biri olanlara promosyon ödemeleri Nisan ayında ve T.C. kimlik numarasının son rakamı 6,4,2,0 rakamlarından biri olanlara promosyon ödemeleri Mayıs ayında yapılacaktır.

Bir cevap yazın