Emekli Maaşına Temmuz Zammı

Emeklilere yılda iki kez gerçekleştirilen zam uygulamasında bu yıl temmuz ayına çevrildi. Daha önceden belirlenen takvime göre temmuz ayında zam alması gereken emeklilerin bu ayda gerçekleşecek zam oranına yönelik gelişmeleri de yakından takip ettikleri herkesin malumu. Geçtiğimiz aylarda dolarda yaşanan hızlı yükseliş ile birlikte birçok ürün ve hizmete zam gelmesi, emekli maaşlarının da yetmemesi olarak ifade edilmeye başlamasına neden oldu. Dolayısıyla emekliler önümüzdeki temmuz ayında her zamankinden fazla oranda zam bekliyorlar.

İçinde bulunduğumuz 2017 yılının temmuz ayında devlet tarafından yapılacak emekli maaşlarına yönelik zammın yüzde dört seviyesinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ancak bu zam oranı başka herhangi bir durum olmaması halinde gerçekleşecek. Diğer yandan enflasyon oranındaki artış da emekli maaşlarına yapılacak zammı doğrudan etkileyecek. Dolayısıyla yazımızın başında da söylediğimiz gibi doların Türk lirası karşısında değer kazanmasına bağlı olarak neredeyse tüm ürün ve hizmetlere zam gelmesi enflasyona da yansıyacağı için emeklilerin alacakları yüzde dört zammın yanı sıra ayrıca zam alma ihtimalleri de son derece yüksek bir olasılık.

Hatırlanacağı üzere emekli maaşlarına geçtiğimiz ocak ayında da bir zam yapılmıştı. Fakat dolardaki ve diğer yabancı para birimlerindeki değer artışına karşın beklenen maaş zammının gerçekleşmemesi emeklilerde huzursuzluklara neden olmuştu. Dolayısıyla beklentilerin daha da yükselmesi ve ocak ayındaki tatminsizlik sonrasında önümüzde zam ayında devletin bu konuda ciddi bir adım atması sürpriz olmayacaktır. SSK ve Bağ-kur emeklilerine yönelik gerçekleştirilen bu düzenli zam artışı daha önce yapılan toplu iş sözleşmelerine bağlı olarak da şekilleniyor. Dolayısıyla sendikaların bu konudaki düşünceler, eylemleri ve beyanatları da süreci şekillendirebilecek unsurlar arasında gösteriliyor.

Tüm bunların yanı sıra kısa bir süre önce hayata geçen emeklilere promosyon ödemesi yapılmasına yönelik çalışma ile birlikte en az 300 Türk lirası olacak şekilde bir kereye mahsus ödeme alacak emekliler için temmuz ayında gerçekleşecek iyi bir zam oranı da oldukça iyi bir adım olabilir. Eğer beklentiler gerçekleşirse emeklilerin 2018 yılına daha iyi maaşlarla girmeleri ve doların güçlenmesi karşısında biraz daha az etkilenmeleri söz konusu olabilir.

Bir cevap yazın