Emekli Maaşına Ne Kadar Kredi Verilir?

Emekliler emekli maaşlarına ne kadar kredi alabileceklerini merak etmektedirler. Özellikle de emekli maaşı düşük olan emekli kişiler ne kadar kredi alabileceklerini öğrenmek istemektedirler. Özellikle ne kadar kredi alabileceğinizi bilmeden kredi başvurusu yaptığınızda başvurunuz reddedilebilir. Bu yüzden yazımızı okuyarak emekli maaşına ne kadar kredi verildiğini öğrenebilirsiniz. 

Emekliler emekli maaşlarını yeterli bulmakta yüksek tutarda nakit paraya gereksinim duyduklarında bankalardan kredi çekmek zorunda kalmaktadırlar. Bu yüzden emekliler maaşlarının kaç katı kadar kredi alabileceklerini öğrenmek istemektedir. Ancak çoğu zaman bu konuda bilgi sahibi olmadıkları için bankalardan ne kadar kredi talep edebilecekleri konusunda bir fikir sahibi olamamaktadırlar. Bu durumda bankalardan fazla kredi talep ettikleri için kredi başvuruları reddedilmektedir. Eğer emekli iseniz ve kredi almaya gereksiniminiz varsa emekli maaşınızın kaç katı kadar kredi alabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Bankalar emekli maaşının 20 katına kadar kredi verebilirler. Yani talep ettiğiniz kredinin aylık geri ödemelerinin sizin maaşınızın %60’ını geçmemesi gerekir. Bu durumda en fazla 48 ay vadeli kredi alabilirsiniz. Yani emekli maaşınız 1000 TL ve sizin kredinizin aylık geri ödeme taksitleri 500 TL ise alabileceğiniz kredi tutarı 24.000 TL olacaktır. Ancak bu durumda geri ödeme tutarı 600 TL olan kredi de alabilirsiniz. Fakat bundan daha yüksek tutarda bir kredi alamazsınız.

Emekliler en çok çocuklarını evlendirirken ve torunlarını okuturken kredi almaya ihtiyaç duymaktadırlar. Ancak bankalar 65 yaşın üstündekilere kredi vermeye çok sıcak bakmamaktadırlar. Yine de bazı bankalar çok uzun vadeli olmamak koşuluyla 75 yaşındaki kişiler kredi vermektedirler. Eğer yaşınız ileri ise ve kredi almak istiyorsanız kredinizin geri ödeme taksitlerini yaptığınız süre boyunca hayat sigortası yaptırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Aksi hâlde bankalar size kredi vermeyecektir.

Emekli maaşınıza ne kadar kredi alabileceğinizi yazdık. Maaşınızı göstererek kredi almanız durumunda bankalar size herhangi bir durumda emekli maaşınıza haciz koymak için onay verdiğinize dair bir kâğıt imzalatabilirler. Ancak sizin onay vermemeniz hâlinde bankaların emekli maaşınıza haciz koyma hakları bulunmamaktadır. Çünkü bu hesabınız sizin maaş hesabınızdır. Yani vadesiz mevduat hesabınız değildir. Bunu aklınızda bulundurmanızda yarar vardır.

Bir cevap yazın