Emekli Maaşı İle Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Nakit ihtiyacımız oluştuğunda aklımıza ilk olarak bankadan kredi çekmek geliyor. Kısa tanımı ile kredi, nakite ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda, önceden belirlenen faiz oranları ve seçilen vadeye göre banka tarafından alınan desteğin genel adıdır. Krediler, konut, araba, ihtiyaç kredisi gibi birçok dala ayrılmaktadır. Çeşitleri çok olan kredi türlerinden ve son zamanlarda çok kullanılan bir kredi de emekli kredisidir.

Emekli Kredisi Nedir?

Emekli olmuş ve düzenli emekli maaşı almayı hak etmiş kişilerin, maaş hesabı bulunduğu bankadan özel faiz oranı ile başvurabildiği kredi türünü emekli kredisi olarak tanımlayabiliriz. Emekli maaşı hesabı bulunan kişiler için her banka rekabet açısından farklı kredi önerileri uygulamaktadır. Daha uygun faizli kredi önerilerinden faydalanabilmek için tabii ki emekli maaşı hesabımızı kredi çekeceğimiz bankaya taşımamız gerekmekte. Maaş hesabını

Emekli Kredisine Nasıl Başvurulur?

Emekli kredisine başvurabilmek için öncelikle emekli maaşı aldığımız banka ile irtibata geçmemiz ve emekli maaşı ile kredi başvurusu yapmak istediğimizi söylemeliyiz. Son zamanlarda şubeye gitmeden de kredi çekilebilmektedir. Şubeye gitmeden kredi çekme seçeneği olduğunu bankanın çağrı merkezinden öğrenebiliriz.

Emekli Kredisi İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Bu konuda en önemli husus, maaşımızın üzerinde herhangi bir haciz durumu olup olmamasıdır. Eğer emekli maaşına haciz dosyası ya da herhangi bir kesinti uygulanıyor ise çekilecek emekli kredisinin tutarı istenilen tutar kadar olmayabilir. Ayrıca istenilen kredi tutarı ne kadar olursa olsun en önemli husus, bankaya kredi çekilmesi sonrasında aylık olarak ödenecek taksit miktarının emekli maaşının %60 ına denk gelen tutarı geçmemesi gereğidir.

Örneğin;

Emekli maaşınız 1000 TL ise bu tutarın 600 TL si ile aylık ödeme yapabilirsiniz. En fazla 48 ay vadeli kredi çekebileceğinizden 48 ay boyunca ödeyeceğimiz 600 TL toplamda 28800 TL yapmaktadır.

Bir başka başvuru şartı da şüphesiz emekli maaşı ile kredi çekmek isteyen başvuru sahibinin kaç yaşında olduğudur. Her banka bu konu hakkında güvence gereği farklı prosedür uygulamaktadır. Genelde bankalar 65 yaşa kadar kredi kullandırmakta fakat bazı bankalar yaş limitini 75 yaşına kadar çıkarmaktalar. Bu konu için emekli maaşı alınan banka ile irtibata geçerek konu hakkında net bilgi sahibi olmaktır.

Emekli Kredisi İçin Uygulanan Faiz Oranları ve Ödeme Koşulları Nelerdir?

Emekli kredisine uygulanan faiz oranları her banka için değişkenlik göstermektedir. Bazı bankalar vade uzunluğu ve ödeme sıklığına göre faiz oranlarını değiştirebiliyorlar. Yine de genel olarak emekli kredisi için uygulanan faiz oranları %1,10 ile %1,25 arasında değişmektedir. Ödeme sıklığını ise ayda 1 ya da 3 ay da 1 olarak seçebiliriz.

Bir cevap yazın