Emekli Maaşı İle Kredi Başvurusu Yapmak

Birçok banka Türkiye’de oldukça sayısı fazla olan emekliler için farklı politikalar yürütmektedir. Bu politikalardan bir tanesi de uygun faiz ve ödeme koşullarıyla verdikleri krediler. Krediye ihtiyacı olan emekliler kredi kullanmadan önce kesinlikle iyi araştırmaları ve bilgi edinerek karar vermeliler. Bütün bankalar emeklilere özel kredi kampanyası yürütmektedirler. Aralarındaki rekabetle orantılı belirli zamanlarda yaptıkları özel indirimler emekliler için çok iyi şartlar içerebilmekte.

Emeklilerin kredi çekerken dikkat etmesi gereken konular:

Birçok banka kredi çekmeniz durumda dosya masrafı almayacağını söyleyebilir bunu gerekli görevlilerden iyi öğrenmeli kimi zaman dosya masrafı alamayan bankalar diğerlerine göre daha yüksek faiz oranları belirleyebiliyorlar. Öncelik maaş aldığınız banka olma koşuluyla birden fazla bankanın faiz oranları araştırılmalı. Kampanya dönemleri izlenmeli.

Emekli maaşı ile nasıl kredi başvurusunda bulunulur?

Birçok banka ve antlaşmalı oldukları sigorta firmaları belirli bir yaş sınırı aramakta ve sağlık sigortasını daha yüksek bir poliçe ile yapmaktadırlar. Eğer maaşınızı kredi kullanmak istediğiniz bankaya taşır oradan almaya başlarsınız bazı bankalar kredi ve diğer konularda büyük kolaylıklar sağlamakta. Bu konu ile ilgili banka müşteri temsilcileri ile görüşülmeli ayrıntılı bilgi alınmalı. Emekliler için nerdeyse tüm bankalar birçok prosedürü uygulamamakta başvuru yapmak için ortalama bir kredi puanına da sahipseniz kimliğiniz yeterli oluyor.

Emekliler ne kadara kadar kredi kullanabilirler?

Bu kişiye ve bankaya göre çok değişiklik göstermektedir. Aldığınız emekli maaşının tutarı kredi rakamını etkiler. Birçok banka maaşın 15,20 katına kadar kredi vermektedir. Kişinin kredi puanı çok büyük önem taşır kredi puanı düşük bir emekli kredi alamayabilir. Krediyi kullandığınız bankadan daha yüksek tutarda kredi alma şansınız var.

Hangi banka emekliye ne kadar kredi verir?

1.Vakıfbank en köklü ve en fazla müşteri sayısına sahip bankalardan Vakıfbank genelde emeklilerin tercih ettiği bir banka. Emekli maaşının tutarına göre değişse de 20 bine kadar krediyi 36 aya kadar bölmektedir.

2.Ziraat bankası devlet destekli bu bankadan maaşınızı taahhüt ederseniz maaşınız 15 20 katına kadar kredi kullanmanıza izin veriliyor. Özel bir kampanya ile 3 ayda bir maaş alanlar için buna özel ödeme planı çıkıyor.

3.Emekliye en yüksek tutarda kredi veren bankalardan biri Garanti bankası özel durumların dışında 30 bine kadar emekliye kredi sağlamaktadır.

İş bankası, Yapı kredi vb. bankalarda belirli şartlarla kredi vermektedir. Yazan bütün şartlar kişiye ve maaşa göre büyük değişiklik gösterebilmektedir. Kredi konusunda bu nedenle banka görevlilerine de danışmak çok önemlidir.

Bir cevap yazın