Emekli Konut Kredisi Nedir?

Emekli konut kredisi, bankalar tarafından emeklilere özel olarak sunulan ve kişilerin hayallerindeki eve sahip olmalarını kolaylaştıran bir kredi türüdür. Her özel kredide olduğu gibi bu kredide de kişilerde bazı farklı özellikler aranmakta ve kredinin kullanımında da bazı özel durumlar söz konusu olmaktadır.

Günümüzde ev satın alan kişilerin büyük çoğunluğu çeşitli bankalardan kredi çekerek bu işlemi gerçekleştirmektedirler. Tabii ki bu durumda evin maliyeti de artmaktadır. Fakat birçok kişinin ellerindeki birikimle iyi bir ev almaları ya da içlerine sinen bir ev almaları pek mümkün olmadığı için bu gibi durumlarda bankalardan destek almayı tercih etmektedirler. Tabii ki bu gibi durumlarda uzun vadeli bir kredi plânlaması devreye girmektedir. Ancak her kredi kullanan bilir ki, bir kredinin geri ödeme süresi ne kadar uzunsa faizi de o kadar yüksektir ve yüksek faiz de satın alınan malın ya da hizmetin maliyetini artırmaktadır. Ev satın alanların kullandıkları konut kredisi için de bu durum geçerlidir.

Ülkemizde emekli konut kredisi veren pek çok banka bulunmaktadır. Hatta Emlak Konut isimli bir banka sadece bu alanda hizmet verme odağıyla kurulmasıyla birlikte sonrasında klasik bir banka modeli ile birlikte varlığını sürdürmeyi tercih etmiş ve konut kredisi vermeye de devam etmektedir. Emekli konut kredisi için bankalar tarafından çeşitli gereksinimler ortaya konmaktadır. Bu gereksinimler arasında en çok dikkat çeken ise emeklinin yaşı ile birlikte vade süresinin belli bir üst sınırda tutulmasıdır. Örnek vermek gerekirse, bazı bankalar emeklinin yaşı ile birlikte konut kredisi vadesini bir araya getirerek 80 sayısını geçmemeyi tercih etmektedir. Tabii ki bu sayı bankalara göre ve emeklinin sunabileceği özel bazı durumlara göre değişebilmektedir.

Emekli konut kredisi için en ideal bilgilere ve planlamaya ulaşmak için emeklilerin iyi bir araştırma yapmaları şarttır. Başta internet üzerinden sunulan bilgiler olmak üzere bizzat bankaların fiziksel şubelerini ziyaret ederek kredi bölümü üzerinden çeşitli senaryolar üzerine hesaplamalar yapmak ideal araştırma olarak değerlendirilebilir. Bu kapsamda birçok servis, emeklilerin en iyi konut kredisine ulaşabilmeleri için bazı hesaplama işlemine yönelik hizmet vermektedir. Emekliler bu ücretsiz servisleri kullanabilirler.

Bir cevap yazın