Emekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Emekli konut kredisi, bankalar tarafından emekli kişilere özel olarak sunulan ya da bir başka ve daha doğru bir ifadeyle emekli kişilerin konut sahibi olabilmelerine yönelik nakit ihtiyaçlarında ortaya çıkan kapsamlı bir hizmettir.

Emekli konut kredisi, genel hatlarıyla klasik konut kredileri kapsamında değerlendirilmekle birlikte emeklilerin özel durumlarına bağlı şekillendirilmiştir. Genellikle en fazla 120 ay vadeli olarak sunulan konut kredilerinde önemli olan bir başka unsur da krediyi kullanacak kişinin yani emeklinin yaşıdır. Hemen her banka emeklilere yönelik konut kredisi kullanımında belirli bir üst yaş sınırı belirlemiş bulunmaktadır. Söz konusu yaş sınırı kimi bankalarda 65 yaş iken kimi bankalarda da 70 yaştır. Tabii ki bu üst sınır bankalara göre değişkenlik gösterdiği için daha aşağı ya da daha yukarı da yaşlar da üst sınır olarak belirlenebilmektedir. Bir diğer kıstas olarak sunulan yöntem ise emeklinin yaşı ile birlikte konut kredisi kapsamında gerçekleşecek geri ödemenin süresinin toplanarak değerlendirilmesidir. Burada da belirli bir üst sınır sayısı belirlenir emeklinin yaşı ile beraber kullanılacak konut kredisinin bankaya yönelik ödemesi kaç ay üzerinden gerçekleştirilecekse bu sayılar toplanır ve eğer bankanın belirlediği sayının altında ise bu kıstas doğrultusunda herhangi bir sorun yok demektir. Aksi halde banka, ilgili kredinin kullanımında olağanın üstünde bir risk olduğunu düşünerek ya ayrıca yeni güvenceler de talep edebilmekte ya da krediyi vermekten vazgeçebilmektedir.

Emeklilere yönelik konut kredisi sunulurken bankaların dikkate aldıkları bir başka önemli unsur da emeklinin geri ödemeleri yapabilmesi için emekli maaşının ne kadarını geri ödemeler için ayırabileceğidir. Genellikle konut kredilerinde çekilen tutarlar ve vade süresi yüksek olduğu için bankaya ödenen faiz de yüksek olabilmektedir. Dolayısıyla eğer emeklinin maaşından ayırabileceği miktar %70’in üzerinde ise bu durumda banka ya geri ödeme planı hakkında tekrar bir değerlendirme yapabilir ya da kredinin sunulmasından vazgeçebilir. Örnek vermek gerekirse, eğer emekli kişi 1000 TL maaş alıyorsa ayda en fazla 700 TL geri ödeme yapabilir ve kredi geri ödemesinde ay başında ödenmesi gereken miktar da en fazla 700 TL olabilmektedir.

Bir cevap yazın