Büyükannelere Torun Maaşını PTT Ödeyecek

Ülkemizde kısa bir süre önce gündeme gelen ve sonrasında da yapılan çalışmalar doğrultusunda somutlaşarak yürürlüğe giren torun maaşı ile ilgili diğer konular da netleşmeye başladı. 

Büyükanne Projesi ya da Kadın İstihdamının Desteklenmesi İçin Büyükanne Projesi kapsamında yani büyükannelere ödenecek torun maaşının hangi bankadan alınacağı da resmiyet kazandı. Buna göre torunlarına bakarak maaş almaya hak kazanan kişilere ödenecek para PTT üzerinden sunulacak.

Şimdilik sadece belli başlı on ilde uygulanacak olan büyükannelere torun maaşı ödenmesi çalışması kapsamında başvurular kısa bir süre öncesine kadar toplanmaktaydı. Yapılan başvurular sonrasında uygun görülen kişiler asil ve yedek liste olarak belirlendi. Kişilerin ilgili internet sitesi üzerinden kendi T.C. kimlik numaralarının yanı sıra annenin de T.C. kimlik numarasının girilmesi gerekiyor. Söz konusu bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi halinde kişi, torun maaşı alıp almayacağını yani asil listede olup olmadığı görebilir. Eğer kişi yedek listede ise bu durumda asil listede bulunan kişilerin haklarını kullanmamasını bekleyecek. Kendisine sıra gelmesi halinde ise SMS ve diğer iletişim kanalları üzerinden bilgi alabilecek.

Gerekli şartları taşıyan ve başvurusu olumlu sonuçlanan büyükanneler torunlarına bakmaları için maaş almak istemeleri halinde bu parayı PTT Şubeleri üzerinden alabilecekler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetiminde gerçekleştirilen bu proje kapsamında ayrılan bütçe doğrultusunda kişilere bir yıl boyunca ödeme yapılacak. 3 yaşını geçmemiş torununa bakmanın yanı sıra para da kazanmak isteyen büyükannelerin yoğun ilgisine sahne olan uygulamada istediği sonucu yani asil listede yer alarak torun maaşı almayı hak eden kişilerin ilk olarak gerekli evrakları bağlı bulundukları ilçenin İŞKUR Şubesine götürmeleri gerekiyor. Burada yapılacak işlemlerin ardından artık büyükanne düzenli olarak maaş alabilecek.

Doğumdan sonra annenin iş hayatına dönmekte zorluk yaşamasının yanı sıra aile kültürünün aktarılmasının kolaylaşması için de önemli olarak görülen bu uygulamanın içinde bulunduğumuz bu ilk yıldaki performansına bağlı olarak yapılacak iyileştirmelerle birlikte diğer illerde de uygulanması bekleniyor. Özellikle de büyükannelerin aldıkları maaşların karşılığında torunlarına iyi ve güvenli bir şekilde bakmaları oldukça önem arz ediyor.

Bir cevap yazın