Büyükannelere Bebek Bakım Parası

Büyükanneler torunlarına evlerinde baktıkları süre boyunca bebek bakım parası alabilecekler. 3 yaşına kadar olan torunlarına kendi evinde bakan büyükanneler devletten bebek bakım parası alacaklar. Büyükannelere bebek bakım parasının nasıl verileceği konusunda ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun.

Kadınlar son yıllarda hem çalışma hayatına tutunmaya çalışıyor, hem de bebek büyütmeye çalışıyorlar. Bu kadınlar ev ile iş yeri arasında gidip gelirken çocuklarına da bakmak zorunda oldukları için çok fazla yıpranıyorlar. Ancak büyükannelerin torunlarına bakarak annelere destek olmaları kadınların iş hayatına daha hızlı dönmelerini ve çalışmaktan çok uzak kalmamalarını sağlıyor. Bildiğiniz gibi devlet son yıllarda çalışan annelere çok yardımcı olan düzenlemeler yaptı. Bunların başında doğum izin süresinin artırılması ve doğum parası verilmesi var. Ayrıca emzirme parası ve ücretsiz izinler de verilmekte. Son yıllarda anneler ayrıca çocuk parası ve süt izinleri de almaktalar. Tüm bunların yanı sıra annelerin yakın zamanda yarım gün çalışma olanağı da bulacağı söylenmekte. Şimdi de torunlarına bakan büyükannelere bebek bakım parası verileceği gündeme geldi. Ancak bunun anneleri ne kadar mutlu edeceği tartışmaya açık bir konu. Çünkü son yıllarda artık anneler bebeklerini eğitimli ve iki dil bilen bakıcılara emanet etmeyi seçiyorlar. Bu bakıcılar bebeklere bakmakla kalmıyorlar ve onlara dil eğitimi de veriyorlar. Bu yüzden ebeveynler bebeklerini büyükannelere değil bakıcılara veriyorlar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı büyükannelere bebek bakım parası verileceğine dair bir tasarı olduğunu belirtti. Ancak bunun uygulanmaya başlaması henüz söz konusu değil. Öncelikle seçilen üç pilot ilde seçilen 1000 aile üzerinde 6 ay boyunca pilot uygulama yapılacak. Uygulamanın başarılı olması durumunda ise tüm Türkiye’de 3 yaşına kadar olan torununa bakan büyükannelere bebek bakım parası verilecek. Bu paranın ne kadar olacağı henüz belli değil. Ancak büyükannelerin torunlarına bakarken neden paraya ihtiyaç duyacakları da tartışmaya açık bir konu. Büyükanneler torunlarına zaten isteyerek bakarlar ve evde pişen yemeklerle torunlarını beslerler. Mamayı ve bebek bezini de anne ve baba alabilir. Bu yüzden uygulama büyükannelere bakıcı gözüyle bakılmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın