Büyükannelere 470 TL Bebek Bakım Parası

Büyükannelere 0 – 3 yaş arasındaki torunlarına bakmaları karşılığında asgarî ücretin %30’u kadar bebek bakım parası verilmesi kararlaştırıldı. Babaannelere ve anneannelere torunlarına bakmaları karşılığında devlet 470 TL para verecek. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu yıl Büyükanne Projesi adlı bir projeye imza attı. Bu proje sayesinde torunlarına bakan babaannelere ve anneannelere aylık 470 TL para verilecek. Bu proje öncelikle pilot illerde 5000 aile ile uygulanacak. Pilot iller arasında İstanbul ve Bursa gibi büyük şehirler yer almakta. Pilot illerde yapılacak çalışma bir yıl sürecek.

Babaanneye ve anneanneye verilecek maaşın bazı koşulları var. Her şeyden önce büyükannelerin yaşının 65’i geçmemesi gerekiyor. Ayrıca büyükannelerin torunlarına bakmaları için doktordan sağlıklı olduklarına dair rapor almaları da gerekiyor. Bu maaş devlet tarafından sadece 0 ve 3 yaş arası torunlarına bakan babaanneye ve anneanneye veriliyor. Yani 3 yaşından büyük torununa bakan büyükannelere devlet, bebek bakım parası ödemiyor. Ayrıca annenin maaşının ne kadar olduğu da bu durumda önem kazanıyor. Büyükanneye bu tutarda bir bebek bakım parasının devlet tarafından ödenmesi için annenin maaşının iki asgarî ücret tutarının altında olması şart. Yani asgarî ücretin şu zamanda 1400 TL olduğu düşünüldüğünde annenin maaşının 2800 TL’den az olması gerekiyor. Eğer annenin maaşı 2800 TL’nin üzerinde ise torununa bakan babaanneye ve anneanneye bebek bakım parası verilmiyor. Ayrıca babaannenin ve anneannenin emekli olup olmamasına da bakılmıyor. Bu para büyükannelere bir destek olarak veriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklamalara göre bu desteğin verilmesinin asıl amacı kadınların doğumdan sonra daha çok istihdam edilmesi. Yani kadınların doğum yaptıktan sonra bebek bakımı ile vakit kaybetmemesi ve bebeğin bakımını babaanneye ve anneanneye bırakmasıdır. Yani Büyükanne Projesinin kadın istihdamını teşvik eden proje olması isteniyor. Şubat ayı sonuna kadar taleplerin toplanması ve uygulamanın Mart ayında başlaması bekleniyor. Ayrıca Bakanlık bu proje sonrasında işsizlik oranlarında bir azalma yaşanmasını da bekliyor. Yani babaanneler ve anneanneler torunlarına bakarsa annelerin iş hayatından uzaklaştığı süre kısalacak ve anneler iş hayatına daha erken dönebilecek.

Bir cevap yazın