Bireysel Emeklilik Sisteminin Amacı Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminin amacı nedir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminin amacı nedir diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, bireysel emeklilik konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sisteminin amacı nedir sorusu bireysel emeklilik sistemi konusunda bilgisi olmayan ve fakat bu konuda bilgi almak isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi yani BES konusunda bilgili olmak, kişilerin birikimlerini değerlendirmesini ve emeklilik dönemlerini rahat geçirmelerini sağlamaktadır.

Bireysel emeklilik sistemi (BES) her açıdan önemli bir sistemdir. Özellikle devletin, insanların her ay yatırdığı miktara %25 katkı sağlaması emeklilik döneminde insanların maaş almalarını sağlamaktadır. Bireysel emeklilik hesabı açarak bu hesaba her ay 100 TL yatıran bir kişiye devlet 25 TL katkı vermekte ve dolayısıyla hesaba 125 TL yatmaktadır.

Bireysel emeklilik sisteminin amacı geliri az olan kişilerin de bankaya bir miktar para yatırmalarını sağlamak ve emeklilik dönemlerinde az da olsa maaş almalarını sağlamaktır. Yıllarca sigorta ücretlerini ödemeyen pek çok vatandaş bulunmaktadır. Bu vatandaşlar emekliliklerinde ne yapacaklarını kara kara düşünmektedirler. Bu vatandaşların emekliliği konusunda devlet çözüm üretmiş ve böylece geliri çok az olan kişiler dahi emeklilik hayâlleri kurabilmeye başlamışlardır.

Bireysel emekililik sisteminin amacı geliri az olan vatandaşların da emekli olmasını sağlamaktır. Bu sistem sayesinde emeklilik hayâli kuramayan vatandaşlar bile emekliliklerine kaç yıl kaldığını hesaplamaya başlamıştır. Bireysel emeklilik hesabına 10 yıl boyunca en az 100 TL yatırabilen kişiler bu vade sonunda emeklilik maaşı almaya başlamaktadırlar. Vatandaşlar en az 100 TL olmak üzere hesaplarına istedikleri kadar para yatırabilmektedirler. Ancak bu tutar bireysel emeklilik hesabının açılması aşamasında belirtilmektedir. Bu yüzden bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle bankaları birbirleriyle karşılaştırmaları ve bankaların sunduğu avantajları araştırmaları gerekmektedir. Ayrıca sigorta şirketleri de bireysel emeklilik sistemi konusunda çeşitli fırsatlar sunmaktadır.

Bireysel emeklilik sistemi (BES) sadece sigortası olmayanların değil herkesin yararlanabileceği bir sistemdir. Yani emeklilik için prim yatırdığınız sistem hangisi olursa olsun bireysel emeklilik sisteminden de yararlanabilir, istediğiniz kadar prim ödeyerek emekliliğinizde maaşınızı alabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi işte bu amaçlara hizmet etmektedir ve vatandaşlar için iste bu gerekçelerle çok yararlıdır.

Bir cevap yazın