Bireysel Emeklilik Sisteminde Nasıl Emekli Olunur?

Bireysel emeklilik sisteminde nasıl emekli olunur sorusu bireysel emeklilik sistemi kapsamında emekli olmak isteyen kişiler tarafından sorulan bir sorudur. Bireysel emeklilik sisteminde nasıl emekli olunur sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. 

Bireysel emeklilik sistemi pek çok kişinin yararlandığı bir emeklilik sistemidir. Özellikle aylık yatırılması gereken en az tutarın düşük olması, geliri çok az olan kişilerin bile yatırabileceği bir tutar olması ve sistemin herkesin yararlanabileceği şekilde oluşturulmuş olması son derece büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu yüzden bireysel emeklilik sisteminden yararlanan ve bireysel emeklilik hesabı açan kişilerin sayısı son yıllarda oldukça artmıştır. Hayatı boyunca sigortalı olamamış ve emeklilik hayâli kuramamış kişiler bile bu sistemden yararlanarak emeklilik hesabı açmışlardır. Böylece emekli olma ve emekli maaşı alma hayâlleri ile tanışmışlardır. Bireysel emeklilik sisteminde nasıl emekli olunur diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, bireysel emeklilik sistemi hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi yukarıda da belirttiğimiz gibi oldukça avantajlı bir sistemdir. Öyle ki, zaten sigortalı olan ve emekliliği olan kişiler bile ayrıca bireysel emeklilik sistemi kapsamında bireysel emeklilik hesabı açmakta ve iki yerden emekli olmayı planlamaktadırlar. Yani aslına bakarsanız herkes, iki yerden emekli maaşı almanın bir yerden emekli maaşı almaktan daha iyi olduğu konusunda hemfikirdir.

Bireysel emeklilik sisteminde nasıl emekli olunur sorusuna cevap olarak “Bireysel emeklilik hesabı açıp 10 yıl boyunca prim ödemenin sonunda emekli olunur.”  şeklinde cevap verebiliriz. Bireysel emeklilik sistemi kapsamında bireysel emeklilik hesabı açmak için öncelikle bir sigorta acentesine ya da bankaya gitmek ve bireysel emeklilik hesabı açmak gereklidir. Daha sonra portföy yöneticisiyle görüşüp bir ödeme planı çıkarmak gereklidir. Bu ödeme sistemi kişiye uygun olmalı ve her ay ödenmesi gereken primler kişinin zorlanmadan ödeyebileceği tutarda oluşturulmalıdır. Bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl boyunca prim ödenerek emekli olunabilmekte ve emekli maaşı alınabilmektedir. Bireysel emeklilik hesabına her ay yatırılması gereken en az tutar 100 TL’dir. Kişinin yatırdığı tutara ayrıca tutarın %25’i oranında devlet katkısı eklenmektedir. Bu sayede örneğin aylık 100 TL yatıran bir kişinin hesabına 25 TL devlet katkısı gelecek ve yatırılan tutar 125 TL olacaktır.

Bir cevap yazın