Bireysel Emeklilik Nedir

Bireysel emeklilik nedir, bireysel emeklilik sistemi ne gibi yeniliklere ve özelliklere ev sahipliği yapmaktadır gibi sorular özellikle de çalışanlar tarafından oldukça merak edilmektedir. Son yıllarda sıkça konuşulan ve bilhassa emeklilik primleri ile ilgili birçok soru işaretleri barındıran bu yeni sistemin özellikleri netleşmekle birlikte gelecek yıldan itibaren de kullanıma sokulacak.

Bireysel emeklilik nedir sorusuna verilebilecek en ideal yanıt, çalışanların otomatik olarak katılacakları bu yeni uygulama sonrasında belli bir süre boyunca prim ödeyerek sonrasında da emekli olarak maaş almak üzerine kurulu bir sistemdir. Son birkaç yıldır ülkemizin gündeminde yer alan ve bu yıl içinde son şekli verilen yeni sistemin gelecek yıl yani 2017 yılından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor. Gelecek senenin ilk günü ile birlikte çalışanların otomatik olarak dahil edilecekleri sistem sonrasında katılımcıların maaşlarından her ay 100 TL kesinti yapılacak ve söz konusu kesintinin yanı sıra 25 TL de devlet tarafından eklenerek katılımcının bireysel emeklilik hesabın aktarılacak. Oluşturulan bu fon ile birlikte sistemin döngüsü sağlanacak ve katılımcılara belirlenmiş sürenin sonunda fonda biriken paradan karşılanacak şekilde maaşlar ödenecek. Bu noktada katılımcıların bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıl kalmaları gerektiğini de ifade etmeliyiz. Ancak dileyen her katılımcı, istedikleri herhangi bir zamanda otomatik olarak katıldıkları bu sistemden kendi istekleriyle ayrılabilme hakkına sahip olacak.

Bireysel emeklilik sisteminin sadece katılımcılar açısından uzun vadede kazançlı olduğunu söylemek doğru olmaz. Zira her katılımcı her ay 100 TL yatırarak ortaya çıkan devasa fon sayesinde ülke ekonomisine de doğrudan katkıda bulunabilecekler. Bu sayede devlet, oluşan bu parayı kullanarak ülke gelişiminde harcayabilecek ve diğer yandan da katılımcılarım aktardıkları 100 TL’ye karşın 25 TL de ekleme yaparak onları ödüllendirecek. Tüm bu özellikleriyle birçok sigortalı çalışanın ilgisini çeken yeni emeklilik sistemi ile birlikte ortaya çıkabilecek yeni soruları ve sorunları takip ederek gerekli konularda bilgi verici içeriklerimizde siz değerli ziyaretçilerimizi bireysel emeklilik sistemi ve özellikleri doğrultusunda daha fazla bilgilendirmeye gayret gösterme amacı içinde olacağımızı belirtmek isteriz.

Bir cevap yazın